1. öncelikle mutlaka izleyiniz the century of the self - adam curtis
    amcası freud'un psikanaliz teknik ve yöntemlerini, o dönemde abd'nin dev şirket sahibi para babalarının ürün satışlarına hizmet edecek şekilde uyarlaması ve kitleler üzerinde manipule edici eylemlerle hayata geçirmesi hikayesinin bir hayli ufuk açan nitelikte olduğunu söyleyebilirim. kapitalist tüketim sisteminin insan psikolojisinin manipulasyonu sayesinde günümüzdeki küresel güce ulaşmasının ardında yatan hikayedir. özellikle döneminde izlediği stratejilerin ve çeşitli ürünleri halka sunma yöntemlerinin ne denli etkili bir yönlendirici güce sahip olduğunu görebilirsiniz.
    kitlelerin bilinci arttıkça bu yöntemlerde de farklılaşmalar görülüyor ve dikkat ettiğimizde günümüzde de yöntemin etkinliğini koruduğunu söyleyebiliriz.
  2. saygı duyduğum bir zeka türü varsa budur. kişilerin yönelimlerini algılamak, topluluğu yönlendirmek, propoganda ve manipülasyon..

    keşke geçmişte yaşasaydım da karşılıklı konuşabilseydim dediğim abi.

    bu arada bu sıralar propoganda yeteneği çok yüksek olan tanıdığımız başka bir abiye de fiziksel olarak epey benzemektedir.
  3. halkla ilişkilerin ceddi, dedesi, "ben nesli"nin babası, hep kahraman sigmund freud'un yeğeni, tükettiren çılgın jojuk. zamanında avratlara sigara seçme ve içme hakkı vermiş, kızarmış beykınlı, coffee'li kahvaltı "kültürünü" yuesey mutfaklarına kazandırmış muhterem bir manipülatördür haddizâtında.