engin geçtan

Kimdir?

"türk psikiyatri profesörü, psikoterapist ve yazar.

psikiyatri üzerine yazdığı kitaplarında genelde varoluşçu psikiyatri ve psikanalitik düşünceye yer verir. ayrıca, psikiyatriyi edebiyat alanında da kullanmış ve akademik çalışmalarının dışında, bir romancı olarak da tanınmıştır.

özgürlük, depresyon, çocukluk, birey ve toplum ilişkileri, yaşam ve ölüm gibi temel varoluşsal kavram ve sorunların yanı sıra uyku, psikodrama yöntemleri, yeme bozuklukları gibi özel konuları da ayrıntılı biçimde ele alıp işlediği kitaplarında, genel olarak, yaşamı seyredenler ve gerçekten yaşayanlar diye iki tip insanı tasvir eder. yaşamak için durup düşünmek ve sorun üretmek yerine hayata karışmayı salık verir. sadece bireyin sorunlarıyla yetinmeyen geçtan, toplumsal hastalıkları da sebep ve sonuçlarıyla irdelerken türkiye özelinde toplumsal yapıdan örnekler verip bireysel sorunlara paralel toplumsal analizler yapar."


 1. henüz okumadığım, ama okumak için sabırsızlandığım, söylenene göre hayal ve tasvir gücü yüksek yazar.

  ilk olarak okumak istediğim kitabını da not düşeyim:

  (bkz: insan olmak)
  ufo
 2. ben insan olmak kitabıyla başladım, devamını da getireceğim ama. anlattıklarından da çok anlatışından çok etkilendim.

  dili çok güzel, samimi; sohbet eder gibi psikoloji anlatıyor. bu dediğimden basit olduğunu sanmayın oldukça kaliteli.

  okurken hep dersine gireyim o anlatsın ben dinleyeyim haldır haldır not alayım veya psikoterapiye gideyim beni dinlemek yerine bana anlatsın, öyle terapi olayım istedim.
 3. izmir doğumlu psikiyatri profesörü. 1956 yılında istanbul üniversitesi tıp fakültesini bitirmiş, ihtisas için nem york ve columbia üniversitelerinde ögrenim görmüş.
  geçtiği güzel yolların hakkinı vermiş bir insan. belli ki birçok insanın hayatına çok doğru ve güzel yerlerden temas etmiş.
  ne mutlu böyle bir yaşama.
  acı ama gerçek, 19 şubat 2018 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.