erendiz atasü

Kimdir?

1947’de ankara’da dünyaya geldi. öğretmen bir anne-babanın tek çocuğu olarak büyüdü. 1964’te ankara koleji’nden, 1968’de ankara üniversitesi eczacılık fakültesi’nden mezun oldu. aynı fakültede akademik yaşantısına devam etti. 1974’te doktor, 1980’de doçent, 1988’de profesör unvanlarını aldı. farmakognozi dalında öğretim üyesi olarak 1997’e kadar çalıştı. 1997’de emekli oldu.

25 yaşında lisansüstü öğrencisi olarak gittiği londra’da öykü yazmaya başladı.öykülerinde kadın sorunlarını işledi. ilk öyküsü 1981’de yayımlandı. o tarihten bu yana öyküleri sanat edebiyat'81, düşün, çağdaş türk dili, varlık gibi dergilerde; edebiyat sorunları, kitaplar, kadın özgürlüğü, laik toplum ve cumhuriyet devrimleri üzerine deneme, inceleme ve makaleleri saçak, çağdaş türk dili, cumhuriyet kitap, radikal kitap, varlık, pairüs gibi dergilerde, cumhuriyet, aydınlık gazetelerde yayımlanmaktadır.

akademi kitabevi’nin öykü yarışmasında birincilik kazanan öykü dosyası, 1983’te “kadınlar da vardır” adıyla kitaplaştı. bu kitabı lanetliler (1985), dullara yas yakışır (1988), onunla güzeldim (1991) öykü kitapları izledi. kimi öyküleri başka dillere çevrildi; birleşik kralıık, amerika birleşik devletleri, fransa, almanya, hollanda, isviçre, italya, çek cumhuriyeti ve hırvatistan’da yayımlanan öykü antolojilerinde yer aldı.

1991’de ilk romanı dağın öteki yüzü yayımlandı. bu eserle orhan kemal roman armağanı’nı kazandı. 1997’de yayımlanan taş üstüne gül oyması öykü kitabı ile yunus nadi ve orhan kemal armağanları’na, 2010’da hayatın en mutlu an’ı öykü kitabı ile dünya kitap ve yunus nadi armağanları’na değer bulundu


  1. kadınlar da vardır adlı kitabında konuşulamayanları anlatmıştır. kendisi bana hayatın yeni hediyesi.