1. felsefe, yani soru sorma etkinliği oldukça olağan karşılanacağı üzere bir yerden sonra saçmalığa dönüşür. bütün bilimlerin oluşmasına ön ayak olan felsefenin saçmalığa dönüşmesinin sebebi ise soru sormanın ve sorgulamanın bir sonu olmamasıdır.

  örnek verecek olursak:

  s: yemek yemezsek ne olur?
  c: açlıktan ölürüz.
  s: neden yemek yemezsek açlıktan oluruz?
  c: çünkü yemek yemek vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi toplamamızı sağlar.
  s: yemekler vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi nereden aldı? ya da neden enerji toplamak zorundayız?

  bu noktadan sonra verilecek herhangi bir cevaba yukarıdaki minvalde, "konuyu bir yere bağlayamayan" sorular gelebilecektir.

  bu söylediklerimden yola çıkarak felsefe yapmanın saçmalığa dönüşme eşiğini şöyle tanımlayabilirim:

  alınan herhangi bir cevaba karşı sorulabilecek herhangi bir sorunun önceki soru ve cevaplarla arasında olması gereken anlam ve konu bütünlüğünün kaybolmaya başladığı sınıra felsefe yapmanın saçmalığa dönüşme eşiği denir.
 2. yani sonuçta dünyada "enişte" diye bir kavram var, sonuçta. nedir enişte? tanımadığın bir insanı evine sokmak için uydurduğun bir ad.

  (bkz: ismail abi aşırı entelli dergi)
 3. saçmalamayı felsefe yapmak sananların geldiği eşik.
 4. süregelen düşünceler,konuşmalar sonunda ben ne diyorum lan diye kendi kendini sorguladığında yaklaşılmış olan eşik.
 5. felsefenin ne olduğunu bilen birileri tarafından ortaya atılmış olsaydı ciddiye alacağım fakat şu durumda gülüp geçmek dışında bir tepki verilemeyen düşüncedir.
 6. entry nick uyumunun muhteşem hali
 7. din yaparken yanlışlıkla tanrıyı öldürmek :d
 8. felsefenin amacının hiçbir zaman kesin bir yanıt bulup olaya noktayı koymak olmadığı için, soruların yeni sorular doğurması ve sorgulamanın asla bitmemesi çok olağandır, zaten felsefenin yaptığı da budur. konuya bir nokta koymak lafı ile felsefenin aynı cümlede kullanılması bile garip geldi. gerçi "bana felsefe yapma" tarzı kalıplaşmış bir düşünüşün olduğu bir toplumda bu düşünceyi duymak da şaşırtmamalı.
  jole
 9. öyle bir eşik yoktur.