ferhan şensoy - youreads

ferhan şensoy

Kimdir?

ferhan şensoy (d. 26 şubat 1951, çarşamba, samsun) türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı; ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur.

günümüzde türkiye'de yapılmakta olan stand-up tarzının esin kaynağı olan tek kişilik oyunu ferhangi şeyler, en tanınmış oyunudur. kel hasan efendi'den günümüze gelen ortaoyuncuları kavuğu'nu münir özkul'dan devralmıştır.

her oyundaki emeği geçenlere, zaman gözetmeksizin oyun gelirlerinden pay vererek malî olarak da türk tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edinmiştir.(kaynak: vikipedi)


 1. resim çekinmekten nefret eden bir yönetmen, yazar, şair, oyuncu. kitapları imzalarken genelde dostlukla şeklinde bitirir.
 2. bu adam bir zamanlar o kelimeleri dans ettirdiği senaryolarını tv dizisi olarak sunabiliyordu ve pekala da izlenebiliyordu. durduğu yerden bile ulkedeki zevk, algı vs. duzeyini yuzumuze vurandır.
 3. kavuğunu kimseye uygun görmediğini belirterek, standart bir türk sanatçısı olmanın ötesine kırılamamıştır. kavuğun eski sahipleri dile gelse sorar, tamam bulamadın da, neden yetiştiremedin diye...
 4. tüm külliyatını bir iki eksikle okuduğum tiyatrocu,yazar.her hafta kitapçı raflarında yeni kitabını aradığım üstad.
 5. kendisi teknolojiye atarlanan adamdır. günümüz oyuncakları akıllı telefonlardan, bilgisayara her alete sahiptir ama söver. getirdiklerine ve götürdüklerine kızar ama kullanır. yapısı böyle.

  kalemimin sapını gülle donattım kitabı onu yakından tanımanıza yardımcı olacaktır. bu günlüklerini derleyerek yazdığı serinin ilk kitabıdır. ikincisi için, başkaldıran kurşunkalem.
 6. yazdığı ve sahnelediği sıradışı oyunlarla, daha çok dil inceliklerine dayanan mizah öğelerini kullanarak güncel olaylara eleştiriler getiren, geleneksel türk tiyatrosundan epik tiyatroya kadar çeşitli üsluplardan izler taşıyan bu çalışmalarıyla 20. yüzyıl sonlarında türk tiyatrosunda kendine özgü bir yer edinen yazar.

  (bkz: ingilizce bilmeden hepinizi i love you)
 7. askerde vakit geçirmenin en iyi yoludur ferhan şensoy kitaplarını okumak. sizi olduğunuz yerden alır eğlenceli , kelime oyunlu, komik dünyasının içine alır.
 8. gitmediyseniz, kendisi hala oynuyorken gidilmesi gereken 'ferhangi şeyler' oyunun sahibi, ileri görüşlü güzel insan.
 9. dümbüllü'nün kavuğunu rasim öztekin'e teslim edicek büyük üstat. kavuğu teslim edecek başka biri bulamadığını üstüne basa basa uzun zamandır dile getiriyordu zaten. şöyle bir düşününce eski sahne partnerine vermesi de çok şaşılacak bir durum değil ki rasim öztekin de hali hazırda öyle boş bir sanatçı değil.
  yaptığı işler ortada.
  beni düşündürense sadece şu seksenlerde yer alma mevzusu ama gel gör ki ülke şartları bir yerden para kazanmak zorundalar.
  leo