filiz ali - youreads

  1. üzerine söylenecek çok fazla şey var aslında.. tam bir sanatçı, dört dörtlük.. kendini bu uğurda öyle güzel yetiştirmiş ki ali; ankara konservatuar'ında başladığı yolculuk ona pek çok insan ile tanışma imkanı sağlamış. bunun dışında pek çok güzel projede yer almış, pek çok ülke gezme imkanı bulmuş (bkz: müzikli geziler) . öyle ki tanıştığı o güzel insanlar adına kitap yazmış mesela (bkz: bülent arel) . kızına, çok sevdiği arkadaşlarından birinin adını vermiş (bkz: idil biret) . aıma gibi türkiye de olduğu kadar uluslar arası platformda da büyük yankı bulan bir merkez onun sayesinde can bulmuş.. üstelik her dönemde yaşadığı yokluk ve zorluklara rağmen..

    (bkz: cemal reşit rey) konser salonunun yaklaşık 4 yıl yöneticiliğini yapmış buna da değinmeden olmaz.. dönemin başkanlarından bedrettin dalan ona bu fırsatı sunarken, sonraki yıllarda nasıl ellerinden bir çırpıda alındığını da kitabında dile getirmiş kendisi.(bkz: ( yok bi'şiy acımadı ki - filiz ali)

    çok acıdır ki üzerinden uzun uzun yıllar geçmesine rağmen, babası hakkında sorular sorulduğunda ya da adı geçtiğinde gözleri dolu dolu oluyor. nasıl olmasın ki! "babam ölmedi, kayboldu." diyor.. yine pek çok söyleşisinde ve kitaplarında, yıllarca sabahattin ali'nin kızı olduğunu dile getirememiş.

    şimdilerde ayvalık' ta yaşamına devam ediyor büyük ölçüde sanıyorum. zira dün akşam kitabı bitirir bitirmez kendisine facebook üzerinden sevgilerimle birlikte minnet duygumu da en içten şekilde dile getirmek istedim.. "belki ayvalık'ta tanışırız." diye nazikçe geri dönüş yapmış..

    türkiye'nin kazandığı en önemli müzikologlardan biri prof.dr.filiz ali.. kendisine sağlıklı nice güzel yıllar diliyorum...