filth - jon s. baird - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.45)
filth - jon s. baird
irvine welsh'in aynı isimli romanından uyarlanmış 2013 yılı yapımı dram özelliği ağır basan ama suç ve polisiye unsurları da olan karanlık ve rahatsız edici bir filmdir.
filmde, uyuşturucu bağımlısı, sapık, bütün ilişkilerinde başarısız, kendi çıkarı için mesleğini dahi çok rahat kullanabilecek bir polis memurunun hayatı anlatılıyor.
tek istediği karısı ve kızını yeniden kazanmaktır fakat bunu sağlayacak hiçbir şey de yapmamaktadır.


 1. motorhead ile başlayıp radiohead ile biten kesinlikle ayırdığınız zamana değecek bir jon baird filmi.

  ama bunu asıl sağlayan senaryo ya da filmin çekiliş şekli değil; tamamen oyunculuk. james mcavoy dan akılda kalıcı bir performans görüyoruz. scott rolüyle tamamen bütünleşen çakma profesör x (*:days of future past), burada çok daha fazlası olduğunu kanıtlıyor.

  film tamamen onun omuzları üzerinde. çünkü aşina olduğumuz bir senaryo, dibe vurmuş adam ve altındaki gerçek. ama mcavoy öyle bir oynamış ki; bu türdeki birçok yapımı sollayacak bir film çıkmış ortaya.

  belki en iyi değil, belki abartılı, çok dikkat çekici sahne yok ama gerçek bir oyunculuk görmek isterseniz zaman ayırmanız gereken bir film olmuş. özellikle bitiş şarkısı radioheadin creep' i filme cuk diye oturmuş, böyle bir filme daha iyi bir şarkı, böyle bir şarkıya daha iyi bir film yoktur herhalde.

  şöylece bir özet geçersek; senaryo orjinal olmasa da mcavoy' un hatrına kaçırılmaması gereken bir film.
 2. film gibi film.
  yönetmenin önceki işlerine bakıldığı vakit zaten bu tarz film ve projelerde sürekli yer aldığını görebilirsiniz.

  not:erkek filmi diye bir genre olsa sinemada yada maskülen film, film de masculin falan (: filth o tarz bir film olurdu.
 3. baştan sona çok garip bi filmdi bence. karakter için ne zaman üzülsem, adam tekrar eski kötü haline dönüp korkuttu beni. bi de nası bi oyuncu yani, resmen rol adama muazzam uymuş. sonu da aşırı güzeldi bence, hiç beklemediğim bi sondu. süresi de çok uzun değil, öyle saatlerce bayan filmlerden değil. ben sevdim.
 4. filmin giriş ve gelişmesini kaldırabilecek olanları sonucuyla kaldıracak film kere filmdir.

  başta iğreneceğiniz bir karakter var ki sonra o karakterde kendinizi göreceksiniz.

  yarın tekrar izleyeyim canım çekti.
  kuz
 5. bir arkadaşım önermişti. gece filimi diye, tam da öyle.
 6. irvine welsh romanını sadece dany boyle'un çekmesi gerektiğini göstermiş film.
  olmuş ama olmamış gibi o eğreti havasından bir türlü sıyrılamadı. iz bırakmadı, aksanı ile yordu, dahası da anlatılabilir. izlediğime pişman olmamıştım ama beklentimin çok altında kalmıştı.