1. insanların konu veya başlıklar açarak fikirlerini paylaştığı platformlara internette verilen isim. bunlara donanım haber'in forumu, ekşi sözlük, hatta youreads de dahil. interaktif sözlük formatı da bir nevi forum sayılır.

    bunların en güzel yanları, istemiyorsanız okumuyor oluşunuzdur. mesela akvaryumlar üzerine bir forum sitesi var. ben okumuyorum. çünkü akvaryumlarla alakam yok. çok mantıklı değil mi? böylece çok büyük çaptaki veriyi kategorize edebiliyoruz. sadece alakamız olanlara bakıyoruz.

    asıl garip olan şey, o akvaryum forumuna girip ben burada akvaryum konuşulsun istemiyorum teknoloji konuşun, yoksa bu platform ilerlemez demek olurdu. e kardeşim git o zaman teknoloji forumuna der insanlar. platformları da o şekilde bir ilerleyiş göstersin derdinde değiller zaten. adam akvaryum yapma hobisiyle uğraşan o minik niş kesime hitap etmek için bir forum sitesi açmış. amaç bu.
  2. türkçe içerik olarak forum.donanımhaber belki de bir daha asla o seviyeye çıkılamayacak başlı başına bir külliyat. doyurucu nesnel içerik yönünden hep zayıf kalmış türkçe sitelerde bu yönüyle fark yaratan bir platform. belirli bir araba modelinin sigortasının bilmem neresinin müşirinin yedek parçasının nereden ucuza alınıp nasıl değiştirileceğinden bankacılık mevzuatına ne ararsanız bulunur.

    global çaptaysa sanırım reddit en kapsamlı içeriğe sahip forum.