georges simenon

Kimdir?

georges joseph christian simenon (d. 13 şubat 1903, liège, belçika - ö. 4 eylül 1989, lozan, isviçre), fransızca yazmış belçikalı yazar. kahramanı dedektif maigret olan polisiye romanlarıyla tanınır.

yaklaşık 450 eser vermiş olan simenon, dedektif maigret romanlarıyla 550 milyon okuyucuya ulaştı.

yaşamı ve çalışmaları
gençliğinde dört yıl boyunca liège'de bir yerel gazetede suç haberleri yaptı. bu süreçte polisle işbirliği yaptı ve romanları için epeyce malzeme topladı. ilk romanı au pont des arches'ı haziran 1919'da yazdı ve "g. sim" takma adıyla 1921'de yayımladı.

yazar 1922'de paris'e yerleşti. 1923'te ressam régine renchon ile evlendi. çiftin marc adında bir oğlu oldu. simenon bu dönemde çeşitli takma adlar kullanarak daha çok hafif, duygusal kitaplarla macera romanları yazdı. 1923-1933 yılları arasında yaklaşık iki yüz roman, binlerce hikâye ve çok sayıda makale yazdı.[2]


1929'da joseph kessel'in ricası üzerine yazdığı kısa bir eserle komiser jules maigret'i okurla tanıştırdı. bu kahramanı merkeze yerleştirdiği eserler yazmayı sürdürdü ve büyük ün kazandı.

zor geçen ii. dünya savaşı döneminde en önemli eserleri arasında sayılan le testament donadieu, le voyageur de la toussaint ile le cercle des mahé'yi yazdı. yaşanan kâğıt sıkıntısı nedeniyle kitap satışları epeyce azalan yazar ve ailesi 1945'te fransa'yı terkederek abd'ye, new york'a yerleşti.

evliliği öncesine olduğu gibi evliliği sırasında da pek çok kadınla ilişki kuran simenon, new york'ta denyse ouimet ile tanıştı ve aralarında yıllarca sürecek fırtınalı bir ilişki başladı. yazar, ouimet hamile kalınca renchon'dan boşandı ve abd kanunlarına göre o dönemde evlenmeden çocuk doğurmanın suç olması nedeniyle 1950'de ouimet'le evlendi. johnny (d. 1949), marie-jo (d. 1953) ve pierre (d. 1959) adında üç çocukları oldu.

simenon 1952'de belçika'ya gitti ve académie royale de belgique'nin bir üyesi oldu. 1922'den sonra orada oturmamasına rağmen, yaşamı boyunca belçika vatandaşı olarak kaldı.

1955'te ailesiyle avrupa'ya geri döndü. önce bir süre fransa'da (daha çok côte d'azur'da) kaldı, daha sonra ise nihai olarak isviçre'ye yerleşti. yıllardır ciddi ruhsal bunalımlar geçirmekte olan denyse ouimet'ten 1964 yılında kesin olarak ayrıldı. bu arada 1961'de hayatına giren teresa'yla ilişkisi, yaşamının sonuna dek sürdü. annesi gibi uzun süre bunalım yaşayan kızı marie-jo, 1978 yılında 25 yaşındayken intihar etti. ikinci evliliğinde yaşadığı sorunlar ve kızının intiharı simenon'u oldukça sarstı. 1984'te beyin tümörü ameliyatı geçirdi ve iyileşti. 4 eylül 1989'da lozan'da öldü.

simenon günde 60 ila 80 sayfa yazma kapasitesiyle 20. yy'ın en üretken yazarlarından biriydi. yaşamı boyunca 200 roman, 150'nin üzerinde novella, sayısız otobiyografik çalışma ve makale yayımladı, iki düzineden fazla takma adla çok sayıda "ucuz roman" yazdı. yazılarının toplam 550 milyon kopyası basıldı.

en çok, kahramanı komiser maigret olan 75 romanı ve 28 kısa hikâyesiyle tanındı. serinin ilk eseri pietr-le-letton 1931'de, son eseri maigret et m. charles ise 1972'de yayımlandı. maigret romanları tüm belli başlı dillere çevrildi ve birçoğu filme uyarlandı.

"abd yılları"nda yaratıcı gücünün doruğuna ulaştı. bu dönemde verdiği trois chambres à manhattan (1946), maigret à new york (1947), maigret se fâche (1947) gibi eserler, yazıldığı dönemi yansıtır.

simenon ayrıca la neige était sale (1948) ve le fils (1957) gibi pek çok "psikolojik roman"la je me souviens (1945), pedigree (1948) ve mémoires intimes (1981) gibi sayısız otobiyografik çalışma yayımladı.

1966'da mwa'nın en yüksek onuru olan grand master award'la ödüllendirildi.

2005'te de grootste belg (en büyük belçikalı) adayı oldu.

kaynak: vikipedi
 1. dönemin edebiyatçılarından simenon çevirilerini üstlenenler şöyle: sait faik abasıyanık (yaşamak hırsı), bilge karasu (bella'nın ölümü), nurullah ataç (yedi kızlar), oktay akbal (manhattan'da üç oda), oktay rifat (kanaldaki ev), erhan bener (ormandaki deli, maigret'nin yeni soruşturmaları), tahsin yücel (kaçak, katil) ve - sıkı durun - hayalet oğuz (üç kardeştiler).

  mevzubahis isimler bile sevgili simenon'un kadar kıymetli ve huzursuz bir ihtiyar olduğunun ispatı olsa gerek.
 2. üretkenliğiyle tanınan polisiye yazarı. katil kim polisiyeleri dışında yazdığı kitaplarının psikolojik yanı ağır basar. bence en iyi kitapları da bu sınıftadır. cinayet ikinci planda olur bu kitaplarında. dualizmin etkileri vardır. bir anda ters yüz edilmiş bir hayatı yaşarken bulur karakterler. yol açtıklarının sonucuna katlanan karakterleri okurken hep çıkışı bulmasını ister insan. ilginç derecede içine çeken kitaplardır bu yüzden. kötülük, hınç ve arzu ana duygularıdır. çok sayıda kitap yazmasına rağmen tekrara düşmeden yazmıştır. türkçe'ye de çok değerli isimler çevirmiştir. sait faik, oktay akbal, bilge karasu gibi otorite denebilecek yazarların çevirme nedeninin kesinlikle kazanç değil simenon'u sevmeleri olduğunu düşünürüm. yaşamak hırsı güzelden öte bir kitaptır.

  bunun dışında maigret serisi de çok güzeldir. agatha christie dedektifleri gibi olayı gökten zembille inmişçesine çözmez. ondan daha hakikatli ve olaylarla ilgisi olan psikolojik tahliller yapar. olayın ve kurgunun tadını çıkarmanızı sağlar.
  sezgi
 3. üretken tanımının hafif kalacağı yazar. günde 50 - 100 sayfa yazabildigi biliniyor. bu da toplam 200 roman, 150 novella; toplamda 550 milyon adet basılmış eser demek. ki bu kalabalığı beraberinde niteliksiz eserler falan da getirmiyor. peri tozları eksik kaldı, masanın güneş gören yeri kısaydı, sandalyenin tahtası aşındı diye naz yaparken yazan yazıyor işte...

  meşhur dedektif maigret uyarlaması için (bkz: maigret sets a trap - ashley pearce)

  istanbulda geçen romanları için (bkz: karşı penceredeki insanlar - georges simenon) (bkz: aurenos'un müşterileri - georges simenon)

  ve türkçeye yeni kazandırılmış son kitabı georges simenon türkiye'de ...bakma fırsatınız olursa 1930lardaki genç cumhuriyeti bu değerli yazarın gözünden tanıyabilirsiniz.
  mesut