• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar attila ilhan
hangi laiklik - attila ilhan
"demokrasi, özgürlükleri yalnız kendisi için istemek, yalnız kendisi için kullanmak demek değildir. bunu bir anlayabilsek rahatlayacağız."
atilla ilhan


 1. "... 1990, hoş geldin iki gözüm! hayret, askeri müdahale lafı pek yok! türkiye, otuz yıl direndikten sonra, 'sistem'in ona dayattığı ekonomik ve toplumsal 'modeli', sonunda kabul etti de, yoksa ondan mı?"

  kitabın önsözünden bu kısım. aslında neler işleneceğini ufaktan anlatıyor. kitabın devamında ise kemalizmin ne olduğu, refah partisinin gelişiminin sebepleri ve sonuçları, laikliğin bizde nasıl uygulandığı, siyasal islamın durumu, kültürel değerlerin batı eliyle ve içteki gericilikle nasıl yozlaştırıldığı ve daha birçok konu anlatılıyor. okuyunuz efendim. "ne mutlu türküm diyene" tartışmaları dönerken şu alıntıyı yapayım kitaptan:

  "anadolu ihtilali, iki ayak üzerinde yükselmiştir: müdafaa-i hukuk(yani anti-emperyalizm), misak-ı milli(yani üniter devlet); gazi'nin milliyetçiliğinin iki temelinde de ırk unsuru yoktur; dikkat edilirse, yurt unsurunun ağır bastığı hemen görülür."
  ae