hasan hüseyin korkmazgil - youreads

hasan hüseyin korkmazgil

Kimdir?

1927'de sivas'ın gürün ilçesinde doğmuştur. hasan hüseyin, adana erkek lisesi'ni 1948'de, ankara gazi eğitim enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. öğretmenliği göksun'da başladı. siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı, hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında gürün ve sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.

1960'da istanbul'a, sonra ankara'ya yerleşti. akis dergisinde çalıştı. bir süre de forum dergisinin sanat sayfalarını yönetti (1968-1970).kızılırmak kitabı nedeniyle hakkında 142. maddeden dava açıldı, yargılandı, aklandı.

lise yıllarında şiir yazmaya başlayan hasan hüseyin'in ilk şiiri 1959'da dost dergisinde çıktı. bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayımlandı. kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 yeditepe şiir armağanı'nı, kızılkuğu (1971) ile trt'nin 1970 sanat başarı ödülü'nü, filizkıran fırtınası (1981) ile 1981 ömer faruk toprak şiir ödülü'nü ve nevzat üstün şiir ödülü'nü aldı.

şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta yaşadı. 26 şubat 1984'te evinde yaşama gözlerini yumdu.

ayrıca hasan hüseyin korkmazgil'in eşi azime korkmazgil'den "bir oğlum olacak adı temmuz" şiirinde adı geçen temmuz korkmazgil (1965) isimli bir oğlu vardır. 1. "hor baktık mı karıncaya
  kırdık mı kanadını serçenin
  vurduk mu karacanın yavrulusunu
  ya nasıl kıyarız insana"

  diyerek "devrim kanla olur"cuları elestirmiştir
 2. bıçak kemikte adlı şiirini okudum bugün bir arkadaşım yollamış uzun zaman olmuş okumayalı harbiden artık bıçak kemikte! kemiğin kırılmasına ramak kalmış canımız yanıyor, ağlıyoruz hatta bazen ölüyoruz. duygularımıza tercüman olmuş şair her daim okunası...

  eti geçti
  duydun mu
  bıçak kemikte
  duymadınsa duy artık
  behey allahın kulu
  bıçak kemikte
  duy da silkin n'olursun
  bu ne biçim uyku bu
  bıçak kemikte

  verilmemiş alınmış hep
  yük vurulmuş dağlar gibi - insanlık bu mu
  çalıyor sömürünün imdat çanları
  kımılda da kurtar şu onurunu
  bıçak kemikte!
 3. çok başka bir şairdir. ama maalesef hakettiği değeri göremiyor. “akarsuya bırakılan mektup” ve “haziranda ölmek zor” şiirleri beni derinden etkileyen şiirlerdendir ki bence türkçemizin en güzel 20 şiiri içerisindedir.