hayvan çiftliği - george orwell - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.02)
hayvan çiftliği - george orwell
ingiliz yazar george orwell, ülkemizde daha çok bin dokuz yüz seksen dört adlı kitabıyla tanınır. hayvan çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

hayvan çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. george orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. romandaki önder domuzun, düpedüz stalin'i simgelediği açıktır. diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

altbaşlığı bir peri masalı olan hayvan çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.
(tanıtım bülteninden)


 1. o at yok mu o at. ona çok üzülüyorum ben.
 2. ideolojiler ne olursa olsun kontrol altına alınması gereken insanlardır. şey domuzlardır diyecektim.
 3. !---- spoiler ----!

  "tanrı bana sinekleri kovayım diye bir kuyruk vermiş; ama keşke sinekler de olmasaydı, kuyruğum da."

  !---- spoiler ----!
 4. vallahi ben onu bunu bilmem, komünistlere domuz demiş kitaptır.
 5. 6 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki dedeye, hiç kitap okumamış birinden muazzam entellektüel birikime sahip olan birine, kısacası kime okutursanız okutun, herkesin kendine göre çıkaracağı bir sonucu olacaktır. yelpazesi bu kadar geniş olan bir kitap ender bulunur.
 6. 1984'ün öncülü olan kitaptır.

  bazıları bu öncüllük meselesini eleştirir ama bence yazarı yörüngesinden takip etmek icap eder. tamamlayıcı eserlerdir bunlar zira.

  (bkz: 1984-george orwell)
 7. filmi degil cizgi filmi olan kitaptir. napolean isimli bir hayvancik vardi.
 8. kup
 9. keşke hiç bitmese denilen kitaplardan biri. aksine çok kısadır, tadı damağınızda kalır. siyaset okullarında ezberletilmesi gereken şaheser.
 10. ilk elime aldıgımda nasıl ya resımlı diye tepki verdiğim şimdilerde ise aklıma geldikce resımlerıne bakıp bakıp durdugum george orwell'i tanımamı saglayan kütüphane değerlim.