1. düşünsenize kurban bayramında horoz keserken " beni kesmek haram.ben kutsal hayvanım gidin domuz kesin" derse ne yapacağız?
  sabahleyin horozlar öterek değilde bize küfür ederek uyandırsaydı? " uyan lan ****** insanı" alırdık silahı vururduk. yemezdik yani.
  peki ya ahırda sevişirken? olacakları artık siz düşünün...
  bu arada papağan konuşabiliyor! bu yüzden yemiyoruz :)
 2. yerdik ancak onlara karşı çok öfkeli olur ve yemek dışında da öldürürdük. çünkü hem yemek zorunda olmamız hem de aramızdaki iletişim çelişki yaratır, bu çelişkiyi yenebilmek için belki dini belki sosyal düşmanlıklar uydururduk.
 3. afrikada insanların birbirini yediğini göz önüne alırsak yerdik ama ben yiyemezdim sanırım.
 4. hayvanlar da kendi arasında seslerle iletişim kurabiliyor birnevi konuşuyor. ilkel kabileleri anlayamıyoruz bazıları bizim düşündüğümüz anlamda konuşmuyor bile ama gidip amazon kabilelerini yiyor muyuz.
  wtf
 5. "hayvanlar insanlara, insanlarla sözcükler yoluyla iletişim kurabilecek kadar benzeselerdi insanlar onları sömürür, aşağılar, onlara tecavüz eder, bazen tek tek bazense topluca öldürürler ama nadiren yerlerdi."

  kendisiolarakbaşkası, youreads sözlük, "hayvanlar konuşabiliyor olsaydı onları yiyebilir miydik" başlığı
 6. jonathan safran foer bu konuya "hayvan yemek" adlı kitabında geniş geniş değinmişti. ilgilenenlere tavsiye ederim.
  bkz.hayvan yemek - jonathan safran foer

  ayrıca buradan tavşanıma yahni diyen tüm bireyleri kınamak isterim. oh.
 7. insanlar öyle aciz canlılar ki çevresinde ne varsa öldürmekten geri durmuyor.konuşan veya konuşamayan insanlar dahil.hayvanların konuşup konuşmaması etkilemeyecektir .insan yok etmesine bakacaktır.
 8. hayvanlar eğer konuşabiliyor olsalardı mantıken bir zekaya da sahip olurlardı ve bu zeka çoğu insanın zekasından yüksek olacağı için insanların hayvanları yeme durumu ortadan kalkmış olurdu.hatta hayvanlar "insanlar konuşamıyor olsaydı onları yer miydik" başlığını açıp bunu tartışabilirdi.
 9. yerdik, bence!
  sonuçta lafla sözle birbirimizi halihazırda yiyoruz...
  hayvanlar konuşsa ne değişecek ki? gene yerdik onları.
  zaten insanlar kendi nesillerini bile yiyebilmişler.
  yamyamların dışında insan yiyen bir çok insan ve insan topluluğu olmuş. bunu yazan bir çok belge var.
  ortaçağda insan eti, kanı, kemiği şifalı bile kabul edilmiş. pearl buck adlı yazar( ki kendisi nobel ödüllüdür) çinlileri anlatttığı romanlarında kıtlık zamanında hasta kız çocuklarını yiyen çinliler'den bahseder.
  kendi neslini yiyenler, hayvanları sırf konuşuyorlar diye affeder miydi? yemekten vazgeçer miydi?
  hiç sanmıyorum;(
 10. şimdikinden daha rahat ya da fazla yeme ihtimali de göz önünde bulundurulmalı. konuşabilen hayvan türüne savaş açar ve soyunu tüketebilirdik.