• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
hayvanların sessiz dünyası - marian stamp dawkins
öteki hayvanların zihinlerinde neler olup bitmektedir? bizler gibi düşünüp hissediyorlar mı? hayvan davranışına ilişkin heyecan verici yeni bulgular, bazı türlerde daha ileri bilinç düzeyinin varlığına işaret ediyor. yabani vervet maymunları, kendi gruplarında olası tehlikeleri haber verme konusunda kimlerin güvenilir olduğunu, kimlerin 'yalancı çoban'lık yaptığını 'biliyor' gibidirler. vampir yarasalar aç yoldaşlarını beslerler ama yalnızca geçmişte kendilerine yardım edenleri. hatta fareler de temel bir matematik anlayışına sahiptirler!
dawkins, öteki türlerde bilincin varlığı fikrinin belirsiz bir olasılıktan, makul ve bilimsel açıdan saygın bir görüşe dönüştüğünü ileri sürüyor.

bu kitap, zamanımızın en büyük biyoloji sırlarından birini araştırırken, özellikle evcil hayvan sahipleri olmak üzere genel okuyucu kitlesine hitap ediyor. 
(tanıtım bülteninden)
  1. ünlü biyolog richard dawkins'in eşi olan yazarın yazarlık konusunda eşinden hiçbir eksiği yok. kitap hayvanların bilinç olarak yorumlanabilecek hareketlerini örnekliyor ve düşünme,zeka,duygu ve bilinç gibi kavramların onlarda da farklı düzeylerde varolduğundan bahsediyor.