• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
hırçın kız - william shakespeare
william shakespeare (1564-1616): oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, hırçın kız adlı komedyasında daha yazarlığının ilk dönemlerinde bile karakter oluşturma konusunda tartışılmaz bir ustalığa sahip olduğunu göstermiştir. shakespeare'in birçok açıdan italyan komedyasından esinlendiği hırçın kız, birbirini geliştiren iki önoyunla başlayarak, entrikalar, farklı kimliğe bürünmeler ve bir aşk hikâyesi ile "oyun içinde oyun" halinde sürer. aksi bir kadının uysal bir eşe dönüşmesini anlatan komedya, o dönemde erkek gözüyle kadına nasıl bakıldığını da açıkça sergilemektedir.
(idefix)
 1. orjinal ismiyle 'the taming of the shrew' tek solukta okunabilecek bir komedya. güncel uyarlamaları oldukça bol olan komedya, petruchio'nun huysuz kate'i adeta bir hayvanı eğitir gibi -baya baya aç bırakarak - yola getirmesini anlatıyor. oldukça sinir bozucu.

  !---- spoiler ----!

  sonunda kate'in tiradını okuyunca küplere bindim. bacım sen neydin ne oldun? arı gibi sokarım hee diyen kız 2 perde sonra ellerinizi kocalarınızın ayakları altına koyun diyor...

  !---- spoiler ----!