1. hyperion, kaotik dönüş yapan (ekseni etrafindaki dönüşü çok küçük etkiler nedeniyle önceden belirlenemeyen) bir satürn uydusudur.
  fakat bildiğimiz uydu normları içinde değildir. standart küresel yapı hyperion'da tamamen yamulmuş vaziyettedir.
  en uzun çapı 370 km olup bu büyüklükte bir uydunun normalde yuvarlak olması beklenirken; en uzun ekseni satürn'ün merkezinden 45° kaçıktır. tüm bunlar hyperion'a bir gök cisminin astronomik olarak yakın bir zamanda çarpmış olması ihtimalini kuvvetlendirmekte. bu çarpma sırasında hyperion'un kütlesinin üçte ikisini kaybetmiş olduğu sanılmakta.
  normalde uydular bu tip çarpmalar sonucu yörüngelerine saçılan maddelerin çoğunu geri toplarlar. ancak hyperion'un titan'a (ki kocaman bir uydudur) çok yakın olmak gibi bir şanssızlığı vardır. bu yüzden dağılan parçaların çok büyük bir kısmını titan, çok az bir kısmını da rhea toplamıştır.

  özetle ; patatese benzeyen ve sünger gibi bir yapısı olan güneş sisteminin en esrarengiz uydusu. dönüş ekseni ise tahmin edilemeyecek bir şekilde sürekli değişiyor.

  tıktık
 2. dünyanın en uzun ağacı olan hyperion adını yunan mitolojisinden almış.
  ağustos 2006’da keşfedilen 115.55 m boyundaki ağaç california “redwood” (sekoya) milli parkının uzak köşelerinden birinde bulunuyor.
  doğa bilimci ve uzun ağaç avcıları chris atkins ve michael taylor tarafından keşfedilen ağacın boyu trigonometrik bazlı lazer ölçüm cihazlarıyla saptanmış. daha sonra eylül 2006’da bu ağacın en tepesine tırmanan steve sillett tepeden bir bandı yere kadar sarkıtarak daha geleneksel ve güvenilir bir ölçüm yapmış. bu işin nasıl yapıldığını merak edenler “national geographic” tarafından çekilen belgeselden bir kesit izleyebilirler.

  temmuz 2006’da “helios” (114.09), icarus (113.14) ve “daedalus” (110.76) adları verilen diğer rekortmen ağaçlar keşfedilmiş. ilginç olan bu rekortmen ağaçların beklendiği şekilde vadinin nehire yakın sulak bölgesinde değil, yamaçlarında bulunmasıymış.

  hyperion, ağaç kesim alanının çok yakınında olduğundan kesilmesine ramak kala onu da içine alan bölge milli park olarak korunmaya alınınca kurtulmuş. bu ağaç tahmini 700 yaşında olmasına karşın, sekoya zamanına göre çok genç (insan zamanıyla 20 yaşında) şimdiden londra’daki big ben ve ny’taki özgürlük abidesini boy bakımından metrelerce geçmiş durumda ve coşkuyla büyümeye devam ettiği söyleniyor.
 3. oracle'ın bütçe uygulamasının adıdır.