ihsan oktay anar - youreads

ihsan oktay anar

Kimdir?

ihsan oktay anar (d. 1960, yozgat), türk yazar.

lisans eğitimini hacettepe üniversitesi felsefe bölümü, master ve doktora eğitimini ege üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nde yaptı. aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.

yazın biçim göndermeler içerir. kabaca birkaç örnek vermek gerekirse amat'taki israfil adlı çocuğun gemi borazancısı olup diriliş düdüğünü çalışı islamiyette kıyamet haberi olan borazanı çalacak meleğe, alt ambar toprak altına ve mezara göndermeler ya da modellemelerdir.

puslu kıtalar atlası, 20'den fazla dile çevirilmiş ve kültür bakanlığı tarafından tanıtılmıştır.

anar, 2009 yılında erdal öz edebiyat ödülü'nün sahibi oldu.


  1. ilber ortaylı hoca cnnturk'teki afiş programında Karatay'ın "Hangi yazarları beğeniyor, takip ediyorsunuz?" sorusuna "Güncel edebiyattan Oktay İhsan Anar'ı okuyorum o enterasan bir adam bakalım ilerde onun için ne söyleyecekler." şeklinde cevap vermiştir. 1 2 (hocam oktay ihsan değil, ihsan oktay olacak, biz desek cahil dersin hemen. neyse köteği yemeden susayım^:swh^)

    kesinlikle ilber hoca'ya katılıyorum. belki öldükten çok sonra kıymeti anlaşılacak bir yazar olduğunu, hatta kitaplarının başka dillere çevrileceğini düşünüyorum.

    artık çok az kitap okuyan ve edebiyat dünyasına biraz uzak olan bir insan olarak en sevdiğim yazarın yine sevdiğim ve bu ülkenin çok kıymetli bir tarihçisi olan ilber hoca tarafından bu şekilde yorumlanması oldukça hoşuma gitti.

    bu arada adamlar birbirini övüyor burada ben seviniyorum. bana ne oluyosa^:swh^
  2. yayincilara kizip tamu isimli eserini bastirmamis. Sehir efsanesi mi bilmiyorum ama o kitabi hic okuyamayacagiz sanirim. Kitap-lik adli bir dergide ufak bir bolumu yayinlasmis ve orada kalmistir. umarim bir gun okumak nasip olur. hal hazirda iki kitabini okumamak icin ozel caba sarf ediyorum. edebiyati biraktigini duyduktan sonra o eserleri okuyup bitirmek kendime haksizlik olur. yedinci gun ve galiz kahraman hala okumadim, okumak icin yanip tutussam da bekletiyorum.