il postino - michael radford - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.60)
il postino - michael radford
şilili ünlü şair pablo neruda'nın yaşamından hayâli bir kesitin anlatıldığı "postacı" da, neruda'nın şiirlerine de sık sık yer verilmiştir. fransız aktör philippe noiret'nin şair pablo neruda'yı canlandırdığı filmde, siyasi fikirlerinden ötürü italya'da bir adada sürgünde olan şaire bisikletiyle mektuplarını taşıyan basit bir postacının yavaş yavaş şiiri sevmeye başlaması ve şairle aralarında gelişen sıcak dostluk anlatılmaktadır. filmin diğer önemli rollerinde italyan oyuncular massimo troisi ve maria grazia cucinotta rol almıştır.


  1. ingiliz yönetmen michael radford'un yönettiği filmin senaryosu, antonio skármeta'nın ardiente paciencia (ateşli sabır) adlı tiyatro eserinden anna pavignano, michael radford, furio scarpelli, giacomo scarpelli ve filmin oyuncularından massimo troisi tarafından birlikte uyarlanıp yazılmıştır. şilili yazar antonio skármeta, bir yıl önce de, 1983'te kendi oyununu şili'de sinemaya uyarlamıştı. bu şili filmi oyunla aynı adı taşıyordu. "postacı" bu filmin yeniden çevrimidir.
    filmin senaristlerinden ve filmde postacıyı canlandıran başrol oyuncularından massimo troisi bu filmi tamamlayabilmek için önemli bir kalp ameliyatını ertelemişti. nitekim film tamamlanır tamamlanmaz da bir kalp krizi geçirerek hayata veda etti. öldüğünde 41 yaşındaydı ve filmin eriştiği başarıyı göremedi. film massimo troisi'ye ithaf edilmiştir.
  2. 20 seneden beri izlemeyi ertelediğim bir filmdi. eşeklik etmişim. neruda'ya mektuplarını götüren saf bir postacının hem şairle dostluğunu hem bu dostluk üzerinden sevdiği kadını kazanma masalını romantik bir dille anlatan filmin sonu gerçek hayatla kesişip klişe olmaktan çıkıyor. philippe noiret, şair neruda'yı canlandırırken, uranya'da bellucci'nin malena'sına eş bir italyan dilberini canlandıracak maria grazia cucinotta ilk önemli rolüne çıkıyordu. filmin müzikleri ayrıca morricone tebasından luis bacalov'a ait. son olarak, troisi'nin aday gösterildiği yıl ödülü sanırım tom hanks almıştı zira film "forrest gump'tan iyi en az 50 film" başlıklı 1994 klasörümde duruyor. sinema tarihinin yüz karası yılı da tekrar hatırlamış olalım.