• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
inception - christopher nolan
dom cobb (`leonardo dicaprio`) çok yetenekli bir hırsızdır. uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. mükemmel soygun yerine, cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. bu, gelişini sadece cobb’un görebildiği bir düşmandır.

olay yeri ise zihniniz.


 1. rüya göremeyenlerin ilgisini fazlaca çeken film. ondan fazla izledim sanırım. her seferinde de zevkle izledim.

  !---- spoiler ----!

  öncelikle tekrar özet geçmek gerekirse film şu iki infografikte gayet güzel özetlenmiş:
  http://www.jennabeardcreative.com/images/inception-poster-interior.png
  http://images.fastcompany.com/upload/InceptionArch_Slusher.jpg

  teorim: evet cobb rüyada. ancak mall ile girdikleri rüyada değil. üç katlı rüyaya girmeleri için gereken kimyasalları hazırlayan yusuf'un mekanına gittiklerinde girdikleri rüyada. hatırlarsanız o rüyanın hemen ardından totemini test etmek üzereyken; saito karakteri adamımızın yanına gelip, "iyi misiniz bay cobb" diyerek dikkatini dağıtıyordu. fırıldak halen o rüyada olduğu için durmadı son sahnede.

  !---- spoiler ----!