1. bana çok faydası olan dil. gerek turistik mekanlarda gerekse okulda bir adım öndeyim. herkesin öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum.
 2. yetenekli olduğum ender alanlardan biri.
 3. dünyanın en kolay dil ailesinde yer alan bu ailenin de en kolayı olmaya aday dil.

  yanlış anlaşılmasın bilmeyenler ya da kafası basmayıp sıkılıp bırakanlar olmuş olabilir. o kişiler için diyeceklerim; inanın konuştuğumuz dilden çok daha kolay, pes etmeyin. mesela yabancı filmleri dizileri ingilizce altyazılı izleyin. süper bir katkısı olduğunu göreceksiniz. iyi derecede öğrenip altyazısız film, dizi izlemek; ingilizce orjinalinden şiir, kitap okumak gerçekten zor değil.

  (bkz: bunlar hep alışkanlık)

  pek çok aksanı bulunup bunların en spesifik olanları amerikan, ingiliz, avustralya, iskoçya ve irlanda'dır.

  ayrıca fransız, alman ve rus aksanları da çok özel, farkedilebilir aksanlardır.

  tabi bunlarla bitiyor mu, bitmiyor. amerika'da eyaletten eyalete bile değişebiliyor aksanlar. iskoçya'da ya da kuzey irlanda'da kullanılan tamamen bambaşka, ingilizlerin bilmediği sokak jargonu tadında pek çok kelime de mevcut mesela. garip bir dil. şahsi görüşüm en güzel aksanın iskoç olduğundan yana.
 4. tüm dünyaya ait olup, kimsenin ana dili olmayan dildir kendisi.. kachru bir circle çizerek yerle bir etmiştir native speaker normunu. viva la non-natives!
 5. "emergency " diye yazılan kelimenin "imörcınsi" diye okunduğu garip bir dil. onla da olmuyor onsuz da.

  http://imgur.com/AjjEDgL
 6. peder beyin dört beş dil bilmesinden mi kaynaklıdır genetik miras mıdır bilemem ama başarılı olduğum 12-13 senedir öğreniyor olduğum ucu bucağı olmayan bişiy.
  kuz
 7. iyi derecede ogretebildigim evrensel dil. ayrica hint avrupa dil ailesinden olan ispanyolca, italyanca gibi diger dilleri ogrenmeyi bayagi kolaylastiran dil.
 8. bir lisan bir insan derler ya, bu dil en az birkaç insan.
 9. "duolingo" programı ile kolayca geliştirilebilinen dil. ücretsiz olan bu programı indirmenizi tavsiye ederim