• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.37)
irreversible - gaspar noe
alex ve marcus, fransa'da yaşayan mutlu bir çifttir. ancak günün birinde alex, yolda yürürken saldırıya uğrar ve bir adam tarafından ona tecavüz edilir. marcus tecavüzcüden intikam almak için hemen harekete geçer ve arkadaşı pierre ile birlikte onu aramaya koyulur.
filmin başrolünde, o yıllarda evli olan monica bellucci ile vincent cassel yer alıyor. 2002 yapımı gaspar noe filmi, içindeki tecavüz sahnesiyle uzun süre konuşulmuştu. filmin tersten akan kurgusu, olayların kronolojik sırasının tam tersi bir akış sunuyor. filmin mottosu olan "le temps détruit tout (zaman her şeyi yok eder)" sözleri de filmin konusuyla yakından ilgili bir cümle olarak filmin değişik yerlerinde karşımıza çıkıyor.


 1. burjuvaziden alınan intikam.
  oslo
 2. icinde bircok ayrinti barindirmaktadir.
 3. dun aksam tren garindaki alt gecitten gecerken hatirladigim film.
  arkamdan yuruyen genc bir adam vardi, ulen acaba biraz oyalansam da onume gecmesini saglasam mi dedim, sonra da dedim yok be kizim sacmalama, bunlar bir tek sevismenin yasak oldugu, ayip sayildigi yerlede oluyor, misal turkiye, fas, hindistan. fransa'da tren garinin alt gecidinde ne yapacak adam seni dedim, sonra da filmin bir fransiz filmi ve paris'te gectigini hatirladim, oh be neyseki paris gibi kozmopolit bir sehirde degilim dedim.. yok yine de cok ironik oldu .. film nasil bir etki biraktiysa artik..
 4. bu filmi 19 yaşındayken izlemiş ve etkisinden uzun süre çıkamamıştım. o son derece gerçekçi tecavüz sahnesi bir erkek olarak psikolojimi epey bozmuştu. hayata ve hemcinslerime büyük bir tiksinti hissetmiştim.

  filmi çok başarılı bulmakla birlikte, 21 yaş öncesinin izlemesini tasvip etmiyorum.
 5. izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri. çekimleri, ışıkları, olayları ve işlenişi itibarıyla baştan sona rahatsız eden ama bir o kadar da sürükleyici bir film.
 6. sinemada izlerken kamera hareketleri nedeniyle izleyiciyi yoran, rahatsiz edici sahneleriyle de midenize yumruk yemis gibi yapan bir filmdir. filmin basindaki sahnede gorulen amca da yonetmenin diger rahatsiz edici filmi seul contre tous taki kahramanimizdan baskasi degildir. meshur tabirle diger filmine selam cakmistir noe.
 7. her acidan rahatsiz edici bir filmdir. gerek konusu gerek cekim teknikleriyle gerekse flashback ler ve sondan basa dogru giden hikaye orgusuyle rahatsiz edici bir filmdir kesinlikle.
 8. noé filmlerini hatirlatan elektronik bir deneme için;
  link