isaac asimov

Kimdir?

isaac asimov (2 ocak 1920 - 6 nisan 1992), yahudi asıllı abd'li yazar ve biyokimyacı.

pek çok konuda yapıtları olmasına karşın, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmıştır. kurgu olmayan çok sayıda eserinin yanı sıra fantezi dalında da yazmıştır. dewey ondalık sınıflandırma sistemindeki felsefe hariç tüm ana dallarda eserleri vardır. asimov ortak görüşle bilim-kurgu dalının ustasıdır. robert a. heinlein ve arthur c. clarke ile birlikte yaşadığı dönemde "üç büyük" bilim kurgu yazarından biri olarak kabul edilmiştir.

yaşamöyküsü

kesin doğum tarihi bilinmeyen asimov'un doğum tarihi resmi kayıtlarda 2 ocak 1920'dir. rusya'da smolensk yakınlarındaki bir kasabada yahudibir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen asimov, ailesi ile birlikte üç yaşındayken amerika birleşik devletleri'ne göç etti. new york kentinde büyüdü. 20 yaşından önce bilim-kurgu öyküleri yazmaya başladı.

columbia üniversitesi'nden 1939'da mezun oldu ve kimya dalında doktorasını aynı üniversiteden aldı. daha sonra boston üniversitesi'ne geçti. burada 1979'da profesör oldu.

26 temmuz 1942'de gertrude blugerman ile evlendi. bu evliliğinden iki çocuğu oldu. 1973'te ilk eşinden boşanan asimov, aynı yıl janet jeppson ile evlendi.

1983'te olduğu by-pass ameliyatındaki kan naklinde kendisine verilen enfekte kan nedeniyle aids'e yakalandı ve 6 nisan 1992'de bu hastalık yüzünden öldü. aids'ten öldüğü gerçeği ölümünden on yıl sonra kamuoyuna açıklandı.

yazarlık kariyeri

yazarlık kariyerine bilim-kurgu ile başlayan asimov, popüler bilim kitapları ve şiir kitapları da yayımladı.

1941'de yayımlanan nightfall adlı kısa bilim-kurgu öyküsü, en ünlü bilim-kurgu öykülerden biri oldu. bu öykü 1968'de amerikan bilim-kurgu yazarları adlı kuruluş tarafından o zamana dek yazılmış en iyi kısa bilim-kurgu öyküsü seçildi.

asimov, vakıf (ing: foundation) ve robot dizi kitapları ile de büyük ün kazandı.

kazandığı ödüller

nebula best short story (aday) (1965) : founding father nebula best short story (aday) (1965) : eyes do more than see nebula best novel (kazandı) (1972) : the gods themselves hugo best novel (kazandı) (1973) : the gods themselves hugo best novellette (aday) (1975) : that thou art mindful of him nebula best novellette (aday) (1976) : the bicentennial man hugo best novellette (kazandı) (1977) : the bicentennial man nebula best novel (aday) (1982) : foundation's edge hugo best novel (kazandı) (1983) : foundation's edge hugo best novel (aday) (1984) : the robots of dawn nebula best short story (aday) (1986) : robot dreams hugo best short story (aday) (1987) : robot dreams hugo best novellette (kazandı) (1992) : gold


 1. vakıf serisi ile hayatıma girerek uzay çağında anlattığı macerayı insanlık tarihi ile çok iyi örtüştürmüş yahudi asıllı yazar.
  toss
 2. 20. yüzyıldan başlayıp 25. milenyuma kadar insanlığın tarihini kurgulamış olan yazar. romanları ve öyküleri belli bir bütünlük içerisinde okunmalıdır, çünkü 4 çağı (erken robot ve uzay çağı, 5. milenyum ve uzaylılar, erken ve geç imparatorluk, vakıf) birbirine bağlayan detaylarlardan sadece bazı kitaplarında bahsetmektedir. beni en çok etkileyen romanı "vakıf ve dünya"'dır. bir gün uzayda çok sayıda yıldız sistemine yayılıp, dünya'nın...nerede olduğunu unutacağımız ve onu efsanelerde arayacağımız fikri çok tuhaf gelmişti, dünya'da sıcak yatağımda bu kitabı okurken...

  edit: imla
 3. end of the eternity kitabini okuyarak kendisiyle tanistigim, ardindan butun kulliyatini okuyarak devam ettigim bilim kurgu ustadi. yeri ayri bende. vakif serisi olsun robot serisi olsun bir cok bilimkurgu filme ilham kaynagi olmustur.
 4. 97 yıl evvel bugün doğmuş olan ve bende bunun şerefine evimden ayrılırken son anda bavuluma sıkıştırdığım i, robot' u yeniden okuma isteğini uyandıran bilim kurgu yazarı. elbette ki bu isteğe direnmeyeceğim.

  baskısı tükenmiş olduğu için oradan buradan alıntılarını okuyarak avunmaya çalıştığım otobiyografisi in memory yet green' de şöyle demiş;

  " daima daktilomun başında yazı yazarken başım klavyeye düşüp, burnum iki tuşun arasına girerek ölmek istemişimdir ama bu mümkün olacak gibi görünmüyor... gelecek nasıl olacak diye göremeyeceğim için kendime acıyor değilim. hari seldon gibi ben de yaptığım bunca işe bakıp rahatlıyorum. ileride hayatın nasıl olabileceğine dair pek çok hayal kurdum, üzerine kitaplar yazdım, çalıştım; adeta geleceği gördüm ve yaşadım ben. "