kadınlar hep vardı - kolektif - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
Yazar kolektif
kadınlar hep vardı - kolektif
kadınlar hep vardı, bu topraklarda yaşamış, türkiye’nin sosyalist tarihine damga vurdukları halde pek de görülmemiş, hatta çoğunlukla yok sayılmış belli başlı kadınların portrelerini bir araya getiriyor. türkiye solundan kadınları hikayeleriyle, duruşlarıyla ve direnişleriyle sergileyip onların cesaretini ve umudunu bugüne, bizlere aktarıyor. kadın araştırmacıların farklı kuşaktan sosyalist kadınlar üzerindeki çalışmalarının toplandığı bu kitap biyografi yazımında feminist yöntemin uygulanma biçimleri üzerine de çarpıcı örnekler içeriyor.
 1. feryal saygılıgil’in derlediği “kadınlar hep vardı” ismiyle dipnot yayınları’ndan çıkan kitap türkiye'de hem siyasal tarihin hem de kadın tarihinin yeniden yazımında görmezden gelinen özneyi, kadınları görünür kılma yolunda bir kapı aralamayı hedefliyor.

  kitapta yer alan kadın portreleri: mari beyleryan, zabel yaseyan, athina gaitanou-gianniou, yaşar nezihe, sabiha sertel, fatma nudiye, suat derviş, zehra kosova, sevgi soysal, leyla erbil, sevim belli, şirin cemgil.

  kitaba katkıda bulunanlar yazarlar: anna vakali, aynur soydan-erdemir, beyhan uygun-aytemiz, canan özcan, esen özdemir, feryal saygılıgil, hazal halavut, kayuş çalıkman gavrilof, melike koçak, nacide berber, narin bağdatlı, necla akgökçe, sevda karaca, ürün şen-sönmez.

  express dergi kitaba dair 3 sayı üst üste söyleşiler yayımladı. kitabın arka planı ve altyapısı üzerine hoş deneyimler paylaşmış kadınları anlatan kadınlar.