kalamata - youreads

 1. bir zeytin türü. vaktiyle yurdumuzda pek rağbet görmezmiş yunanistan'da ise oldukça populer. zamanla rakı yanına meze olarak talep artınca fiyatların da artmaya başladığı söyleniyor. bu zeytinin özelliği çok çok iri taneli olması. büyüklüğü cevize yakın desem abartı olmaz, rakı mezesi olarak da şu şekilde; bu zeytinin önce çekirdekleri çıkarılır ve çekirdek yerine ceviz içi yerleştirilir. sonra nar ekşisi ile tatlandırılır. ceviz de öyle bir merettir ki hem beyaz peynire hem zeytine yakışır.
 2. yillarca bulmacalarda bir zeytin turu olarak kutucuklara yazdiktan sonra gecen sene tatma firsati yakaladigim zeytin. cok zeytin tuketen bir insan degildim ve kalamata bana zeytini sevdirdi. kahvaltida cok iyi gidiyor. salatalarda da kullanmaya basladim ve gecen gun pizza hazirlarken birazda kalamata dilimledim uzerine mukemmel oldu.

  merak edenler icin markasi
 3. verdiğim tarif üzerine taşla karışık serzeniş gelince bir açıklama yapayım istedim. Öncelikle taş burada (bkz: #226536)

  bir zeytinin çekirdeğinin kolay yada zor çıkması sadece zeytin türü değil belki hazırlanma süresi, içerisindeki salamura tuz oranı gibi etmenler rol oynamış olabilir.
  tarifi aldığım cibalikapı balıkçısı kitabını taradım sayfa 23'te tarif yerli yerindeydi. capsi aldım burada cevizleri zeytinin içine gömmeyi başarmışlar.

  https://i.hizliresim.com/3pg162.jpg

  aklımıza şu gelebilir ben zeytini ayrı yesem cevizi ayrı yesem midede zaten buluşuyorlar. Evet haklısınız, ancak meze hazırlanması meşakkatli bir deniz yolculuğu iken rakıya eşliğinin de zahmetsiz bir yolculuk olması gerekir. rakının yanında cacık yiyecekseniz ayran içinde yüzen salatalık taneleri ile cacık olmaz. kuru cacık olmalı'dır. Sözün özü o kalamatanın içinden o çekirdekler çıkmıyorsa çekirdeği kolay çıkan bir zeytin türü de iş görür. siz yeterki mezenizi yapmak için özen gösterin.
 4. şimdi bu fotoda, zeytin çekirdekleri yatay olarak çıkartılmış.
  halbuki ben dikey olarak keserekten çekirdekleri çıkarmak için didindim durdum. aşağı yukarı 20 tane yaptım.. en azından dikey olarak kesilip ceviz yerleştirilmesinin daha doğru olacağını düşündüm.çekirdek uzunlamasına, ceviz de öyle gibi.

  bu arada tadı çok leziz, değil rakı masası.. kahvaltı masasında bile gayet güzel oldu. tavsiye ederim.

  (ama yapmayın, deli misiniz.. işiniz mi yok ^:swh^

  kural 2'nin etrafından da dolanalım.. iri bir zeytin türü, kilosu 20 tl'den satılıyor.