kara kedi - youreads 1. birçok batılı ülkenin tarihinde kötü şans getireceğine, uğursuz olduğuna inanılan canlı. halbuki özellikle uzakdoğulular ve iskoçlar uğurlu olduklarına inanırlar. mesela iskoçlara göre, kara kedi bir eve girerse, beraberinde bereket getirirmiş. kara kedisi olan bir kadının birçok talibi olurmuş. (denedim %100 çalışmıyor) ^:swh^

  ilginç bir kavramdır bu kara kedi ayrımcılığı. insanoğlu alem valla. alt tarafı genlerden bahsediyoruz. misal senin göz rengini belirleyen şey neyse, (genler yani) kedilerin de rengini genler belirler. hayvanlarda melanism denen bir şey var. kedilerde topu topu iki renk vardır zaten. feomelanin sarıdan turuncuya, eumelanin de kahveden siyaha bir renk verir. beyaz da başka bir mutasyondur, ona hiç girmeyeceğim, kara kedi yazısı bu. yani kedilerin temelde üç renkte olma ihtimalleri var. sarı, siyah ya da albinoysa beyaz. bu arada, tekir bir renk değildir, kürk desenidir.

  neyse, genetik dersini bitirelim. aslında ilginçtir, ortaçağda avrupa'yı ve 1800'lü yıllarda amerika'yı kasıp kavuran dinci cadı avları yüzünden tamamıyla kara kediler nadir bulunan bir canlı olmuştur. günümüz kara kedilerin bir taraflarında, ufacık da olsa, bir beyazlık vardır mutlaka çünkü bu dinciler, cadıların kara kedilere sahip olduklarını ilan edip, cadılarla birlikte kara kedileri de yakmışlar ama ucundan kıyısından bir beyazlığı olan karalar paçayı kurtarmışlar.

  bir de kara kedi önünden geçerse, kötü şans getirir saçmalığı vardır. herhalde günün birinde biri çıkmış ve "bugün önümden bir kara kedi geçti, başıma gelmedik kalmadı" demiş olsa gerek ki, yolunda yürüyen, kendi işine bakan melanistik kedi birden bire uğursuz olmuş. üstüne üstlük anadolu'da görürsen mesela, kendi saçını falan çekmen gerekir gibi abes uğursuzluk savar önlemler geliştirilmiş. acaba o kedi tekir ya da sarman olsaydı, bugün tekirlerin veya sarmanların uğursuz olduğuna inanır mıydı insanlar?

  amerika'da en düşük sahiplenme oranına sahip olan kediler kara kedilermiş. insanlar uğursuz olacaklarını düşündükleri için kedi sahiplenirken, kara kedileri pas geçermiş. neyse allahtan 2018'de çıkan black panther filminden sonra biraz daha artmış sahiplenmeler. bizde de var öyle bir inanış. benim kızlardan biri kara kedi, diğeri de tortie. üçüncü bir sarman kardeşleri varmış. sarman kendine hemen bir yuva bulmuş. bir sürü insan arayıp, sarmanı sorduğunda "o yuvalandı, kardeşlerinden verelim size" dediklerinde, "hayır, istemeyiz. uğursuzluk getirir" demişler. vallahi de billahi de demişler. düşün ki, kedi sahiplenmek istiyorsun, kedileri seviyorsun ama bir kedinin renginden dolayı uğursuz olduğuna inanıyorsun. inanamadılar "ikisini de ben alırım" dediğimde. demek ki bana kısmetmiş bebeler.

  neyse, demem o ki, sevin bütün kedileri, bütün hayvanları, her renkten...
 2. kara kedileri severim. ama gıdısında küçük beyaz bir lekesi olan kara kedilere aşık olurum. nitekim üç gündür mahalledeki marketin otoparkında görüyorum bir tanesini. kucaklayıp eve götürmemek için kendimi zor tutuyorum. gerçi ben hallensem bile o gelmeyecek muhtemelen. pek yabani çünkü.