karanlıkta koşanlar - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
karanlıkta koşanlar
dizinin senaryosunu uğur yücel, ahmet ümit'in öyküsünün uyarlaması olarak yazmıştır. konusu ise bir seri katilin işlediği cinayetler, bunu çözmeye çalışan emniyet ve çocukluktan beri arkadaş olan üç insanın bakışlarından hayatı anlatmalarıdır.

dizinin ana karakterlerinden biri olan nevzat (uğur yücel) yıllar önce işinde çok iyi olan ve sezgileriyle hareket etmeyi tercih eden bir komiserdir. karısı mualla (naz erayda) ile çocukluğunun geçtiği mahalleden tanışmaktadır ve birbirlerini o zamanlardan beri çok sevmektedirler. ancak karısı mualla dizinin ilk bölümünde tekrar harekete geçmiş olan seri katilin neden olduğu bir kaza geçirmiştir ve bu travma nedeniyle dünyayla olan iletişimini koparmıştır. kocası nevzat'la dahi konuşmamış, bu da nevzat'ı alkol batağına sürüklemiştir. yıllardan beri alkolün esiri olan ve mesleğinden uzak kalan nevzat, katilin yeniden ortaya çıkması ve eylemlerine kaldığı yerden devam etmesi üzerine tekrar görevinin başına dönmesi ve bu cinayetleri çözmesi için çağrılır.

dizinin diğer bir ana karakteri ali (haluk bilginer) nevzat'ın hem çocukluk hem de iş arkadaşıdır. mesleğinde o da nevzat kadar iyidir ancak nevzat'tan farklı olarak o sezgilerini dinlemekten çok kanıtlar ve delillerle karar vermeyi tercih eden bir yapıya sahiptir. aynı zamanda bekar olan ali'nin hayatında sayısız kadın vardır. annesi dürnev hanım (altan karındaş) ise, deli dolu neşeli ve herkesin saygı duyduğu bir kadındır. aynı zamanda hikâyenin anlatıcısıdır.

çocukken kalamış'ta beraber büyüyen üç arkadaştır nevzat, ali ve fikret. fikret (köksal engür) sancılı bir çocukluk dönemi geçirmiştir. buna neden olan olay da annesinin çektiği sıkıntılara daha fazla dayanamayarak herkesin ve de oğlu fikret'in gözleri önünde kendini yakmasıdır. fikret, çocukluğundan beri mualla'yı sevmektedir ancak mualla'nın tercihi nevzat'tan yana olmuştur ve fikret de çaresiz bir başkasıyla evlenmiştir. karısı saime katilin ilk ortaya çıktığı dönemdeki kurbanlarından biridir ve bu olay fikret'i çok sarsmıştır. diğer arkadaşları gibi polis olmamasına rağmen, fikret de en az onlar kadar katilin yakalanmasını istemektedir. maddi durumu oldukça elverişli olmasına rağmen fikret koltuk değnekleri kullanarak yürüyebilmektedir ve bu rahatsızlığının tedavi ile geçme şansı yoktur.


 1. uğur yücel, haluk bilginer ve köksal ergün'ün oyunculukları ile devleştiği trt yapımı polisiye-gerilim dizisi. neredeyse bütün ekibi tiyatrocu olan bu dizi tekrar başlasa (çekilse) dediğim nadir türk dizilerindendir. senaryoda ahmet ümit'in kalemi olduğunu bilmek ayrı bir güzel. zaten nevzat adlı bir başkomiser olması bizi şaşırtmıyor. 2001 yılında (emin olmamakla birlikte tam hatırlamıyorum) trt kriz yüzünden devam ettirmemişti diziyi. 10. bölümde final yapmıştı.

  sadece uğur yücel'in oyunculuğu için bile soluksuz izlenir. hem yazmış hem yönetmiş ham de başrolde oynamıştır. ayrıca 2001 yapımı olduğu için şuan piyasada olan bir çok oyuncunun toy halini görmenizi sağlayacaktır. tadı damağımda kalan ve hala sonunu merak ettiğim dizi.

  !---- spoiler ----!

  sahi fikret'i kim öldürdü?

  !---- spoiler ----!