1. karnını doyurmak için benzeri türden davranan pek çok hayvana rağmen cinayet işlediği düşünülen tek canlı.
  antropomorfik bakış öldürdüğü hayvanları suç hanesine yazmış, neylersin!
 2. Latince ismi Orcinus orca olan deniz memelisi. aslında verilen isminin aksine, balina değil, yunus ailesinin en büyük üyesidir çünkü orka olarak da bilinen bu canlıların dişleri vardır.

  insanoğlu ürkütücü" siyah beyaz" görünümden dolayı bu hayvanlara katil lakabını takmıştır. (kendileri hiç değilmiş gibi) ama aslında son birkaç yüzyıl içinde, orkaların insanlara saldırma vakalarının toplamı bir düzineyi bile bulmaz. buna rağmen denizlerin apex predator'u olarak bilinirler. yani besin zincirinin üstünü, büyük beyaz köpek balığıyla paylaşırlar. hatta son 5 yılda, orkaların büyük beyaz köpek balıklarını karaciğerleri için tuzağa düşürerek, öldürdükleri vakalar hızla artmıştır.

  https://youtu.be/WC8Wxfn5xFw

  Son dönemde ise, bilimciler D Tipi dedikleri yeni bir orka türünü keşfettiler. güney amerika'nın en ucunda, dünyanın en kötü havasına sahip bir bölgede, denizin derinliklerinde keşfedilen d tipi orkalar amatör fotoğraflardan ve balıkçıların tariflerinden biliniyordu ama bugüne kadar doğal ortamlarında hiç görüntülenememişlerdi. diğer bilinen orkaların aksine daha yuvarlak bir kafaya, daha sivri bir sırt yüzgecine ve gözlerinin etrafında çok daha küçük beyazlığa sahipler. ayrıca normal orkalardan biraz daha kısa oldukları gözlemlenmiş. yapılacak dna incelemeleri sonucu başka bir tür olarak sınflandırıp, sınıflandırılmayacaklarına karar verilecek.

  https://www.nationalgeographic.com/animals/article/new-killer-whale-species-discovered