1. sakallarımda çıkan pul pul dökülen ölü deri diye tabir edilen gereksiz şeyler.
  bunun nedeni strese bağlı imiş ve ilaçları var ama kafa rahat olunca kendisinden eser kalmıyor ne zamanki sıkıntı dönem geçirsem sakallarımda pul pul ortaya çıkıyor.
 2. şimdi ufkunuzu beş katına çıkarıcam. ama dikkatli okuyun. kepek aslında stresten çıkmaz. nasılım ama? çok aşırı bir stres, mesela doktora tezinizi yetiştirmeye çalışıyorsunuzdur, streslisinizdir, bu kepek oluşumunu hızlandırır. tek başına kepeği ortaya çıkarmaz.!

  ufkunuzu birbuçuk adana katına çıkarıcak diğer açıklamayı yapıyım. kepek aslında kafa derisidir. evet doğru duydunuz. kepeğin nedeni aşırı sıcak su ile yıkanmaktır, yıkanırken derinizi bastırarak yada tırnaklarınıza yıkamaktır.

  ama kepeğin asıl nedeni sıcak su altında yarım saat boyunca kalmaktır. belki farkında değilsiniz ama her seferinde kafanız pişiyor. biraz tuz atıp yiyebilirsiniz. sanki biraz ılık su ile yıkansanız donup ölüceksiniz. kısacası kafanız pişince deriniz parçalanmaya, kalkmaya başlar.

  gelelim kepeğe karşı şampuanların ne işe yaradığına. şampuanlar kafanızın sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur. bazı şampuanlar kafa derinizin üstünde koruyucu bir tabaka oluşturur. buda derinizi sıcak sudan korur. tabi çok fazla sıcak su ile uzun süre su altında kalırsanız bu şampuanlarda pek bi işe yaramaz. yani vücudunuz bağışıklık kazanmıyor, siz suyun altında daha çok kalıyorsunuz.

  yani sözün özü
  çözümü uzakta arama
  ılık suyla yıkansana
 3. sıcak su azdırsa da ılık su çözüm değildir.

  marketlerde satılan şampuanların hiçbiri çözüm değildir.

  eczanelerde satılan 6-10 lira olanlar iş görür ama devamlı kullanmak gerekir.

  şu an tuzlu su hipotezim var. onu deneyip sonuç alırsam yazarım. sizde deneyebilirsiniz.

  ps: her ak sakallıyı dedeniz sanmadığınız gibi her ak noktada aynı sebep sonuç ilişkisine bağlı değildir. herkesin kepek dediği aynı kepek değildir.
 4. saç kazımanın etkili bir çözüm olduğu deri problemi.

  ilk günlerde çözüm olmadığını görürseniz pes etmeyin. bir süre sonra miktarı azalıyor ve kafada durmadığı için çok belli olmuyor. sonrasında tamamen kayboluyor. güneş girmeyen yere doktor girer olm, kafanız güneş görsün, yağmur suyu yesin, rüzgarı hissetsin.

  saçları yeniden uzatmayı denemedim, lüzumu yok.

  (bkz: yorum nick uyumu)