1. uluslararası birim sistemi'ne göre kütle (ağırlık) birimidir. sembolü kg olup standart 7 birimden başında ek olan (kilo) ve fiziksel tek metrik sistem birimidir.

  1783 yılında. ilk ağırlık birimi 1 tl küp su kullanılıyor. ilk ağırlık birimi olarak grave (grav) kullanılıyor. bu kelime kont anlamına (da) geldiğinden, standartı bulan aristokrat, fransız devriminde eşitlik namına halk tarafından -kafası kesilerek- idam edilmiş.

  1799 yılında ağırlık standartı 4 derece 1 lt su şeklinde yenileniyor.

  daha sonra saf platinyum silindire geçiliyor. (tarihi bilmiyorum)

  1889'da platinyum iridyum alaşım bir silindire geçiliyor. ısı kontrollü kasalarda saklanan bu silindirler, metrik sisteme dahil ülkelerde birer tane bulunmaktadır. 1948'de ağırlıklar geri toplandığında hiçbirinin bir diğeri ile aynı ağırlıkta olmadığı görülüyor. öyle ki yan yana aynı kasada duran altı ağırlığın bile birbiri ile aynı ağırlıkta olmadığı görülüyor. ağırlık sapması 50 mikron ağırlıkta oluyor. bu parmak izi ile aynı ağırlığa denk geliyor. yani her maddede kütle kaybı oluyor. kütle kaybı önemli çünkü ağırlık temel alınarak hesaplanan diğer metrik birimlerde de değişiklik söz konusu oluyor.

  yakın zamanda bu sorundan tamamen kurtulmak için silikon bir küre icat ediliyor. bu aynı zamanda "mükemmel" küre, en sabit kütleye sahip kilogram. zaman içerisinde aşınması en az madde. 2.15x10^25 silikon 28 atomundan oluşmaktadır. silikon 28 atomu içinde 14 proton ve 14 nötron bulunmaktadır. ham maddesinin maliyeti 1 milyon euro. üretilen iki silikon küre arasında ağırlık 20 mikron gram olması durumunda da 1 kg standartı artık bu küre olacak.

  belirlenen ilk 1 kg (1 lt küp su) 999,975 gram ağırlığına sahipmiş.

  konu ile ilgili bilgileri technopat.net'un bir videosundan aldım. epey eğlenceli hazırlanmış.