1. hiç yapmadığım, bazen aklıma gelse de kıyamadığım için yapamadığım eylemdir.

  bu kıyamamak kitabın fiziki durumu ile ilgili değil, ileride kitabı yeniden okuduğumda altı çizili kısımlar fazlaca dikkatimi dağıtacağından ve benden başkası kitabı okuyacağı zaman hem onun dikkatini dağıtacak, hem de altı çizili yere dikkatini çekip yönlendirecek olmasından dolayı kitabın özgünlüğüne zarar vereceğini düşündüğümden ileri gelmektedir.
 2. aniden, okuduğun kitap ile ilgili duyguların ve ilgin depreştiğinde zaman kazandıracak güzel bir olaydır. herkesin yoğurt yiyişi farklıdır tabi.
 3. kitabın altını çizmek yanlarına not almak çok güzel bir alışkanlık ancak benim gibi el yazısı berbat olan düz çizgi çizmeyi bile beceremeyip yazıların üzerini çiziyorsanız yapmayın.
 4. başlarda yapmayı sevmezdim sonradan dünyaya iz bırakma takıntısıyla beraber ben de yapmaya başladım. özellikle sahaftan kiraladığım kitapların altını çizerken benden sonra okuyan kişinin neler düşünebileceğini düşünüyorum. yanlış anlaşılma olmasın bu konuda sahaf abiden özel iznim var yani kimsenin hakkına girmiyorum. ayrıca benim gibi düz çizgi çizmesini bile beceremeyen arkadaşlar ayraç kullanarak çizebilirler.
 5. bir daha ki sefere önemli bulduğu veya sevdiği yeri bulabilmek için tüm olay örgüsünü baştan taramaktansa anafikre kolayca ulaşabilmek niyetindedir.
 6. şahsi fikrim mutlaka yapılmalıdır. altını çizmek kitabın devirdaimi konusunda olumsuz etkidir, haklısınız. çözüm olarak vurgulamak istedigim cümle/paragraf başına ve sonuna kurşun kalemle hafif bir iz bırakırım.
  ayrıca müsvedde bir kagıda bilgi eksikligimiz olan kelime ya da kavramlar not alınıp araştırılmalıdır. anlayıp yorumlanmalı, benlige katılmalıdır.

  kitabı okumakla kitabı sindirmek arasında fark vardır.

  edit: bu da harf hatası yapmadıgım bir entry olamadı :(
 7. basılı kitapları okurken yapmadığım ama kindle dan okuduğum zaman sık sık yaptığım eylem. şimdi efendim kalemdi çizmekti derken olmuyor ama alıyorsun eline kindle' ı bastırıp sürüklüyosun parmağını oldu bitti. hatta kitap bitiyor, diyosun ki lan ben nereleri çizdiydim tek tıkla bütün işaretlediğin cümleler, satırlar, kelimeler hepsi önünde. lan yemin ediyorum mükemmel icat bu elektronik mürekkepli aletler vallahi yapandan katkısı olandan allah razı olsun.
 8. ders kitapları belki çizilebilir ki tekrar aynı konular çalışılırken dikkatten kaçmasın. ama felsefe gibi düşünmeye sevk eden makale ve kitaplar çizilmemelidir.

  duygu ve düşünceye hitap eden kitaplar gül goncası gibidir. konu ile ilgili araştırmalar derinleştikçe ve bilgi düzeyi arttıkça gülün yaprakları misali anlam altından başka anlamlar da çıkar. çizilen cümleler bir sonra ki okumada anlamsız kalabilir.

  bazı yazarlar da kendi fikrini cümle veya paragrafla okuyucuya hazır paket şeklinde verir ( yeni moda kişisel gelişim kitapları vb. ) bu kitapların da çizilmesinde mahsur yoktur.
 9. kitabı değerli kılan davranıştır hele birde ufak notlar alıyorsanız tam on numara beş yıldız olur birde o kitabı sevdiğiniz biriyle paylaşmak paha biçilemez öyle insanlar sokun hayatınıza size değerli kitaplar versin.
 10. çiziyorum da nedense daha dönüp hiç birine bakmadım