• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
köpek filmi - cem hakverdi
çevremizde sokak köpeklerini görmeye alışkınız. yaşam koşulları hakkındaki düşüncelerimiz etrafımızda gördüklerimizle sınırlı. oysa türkiye’de yüz binlerce sokak köpeği yerleşim merkezlerinden uzakta yaşam mücadelesi veriyor. bu köpeklerin çok azı hayatta kalabiliyor. o da hayvanseverlerin olağanüstü çabası sayesinde.


 1. Yönetmen ve akademisyen Cem Hakverdi’nin uzun bir çalışma sonucu ortaya koyduğu “Köpek Filmi”nin ilk gösterimi 38. İstanbul Film Festivali kapsamında 12 Nisan Cuma günü saat 13.30’da Pera Müzesi’nde yapılacak.

  çalışma ile ilgili detaylı bilgiye yönetmenin kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.
  mesut
 2. sokak köpeklerinin olumsuz yaşam şartlarına odaklanan, karamsarlık pompalayan belgesel film. hayvanlar gerçekten sokakta da, barınakta da, köyde de, kentte de, bazen evde de zulüm görüyorlar doğru ama her şey bu zulümden ibaret mi?

  belgeselde yaşadıkları hayat o kadar berbat gözüküyor ki bu hayvanların, yaşamıyorlar da zorla hayatta tutuluyorlar sanki. kuru ekmek ile. açıkçası bu işin her zaman böyle olduğunu düşünmüyorum. belgesel boyunca keyifle oyun oynayan 2-3 köpek aradı gözlerim.

  bir diğer takıldığım konu, köpekler ve insanlar arasındaki ilişkinin sanki tek taraflıymış gibi aktarılması. yani köpekler insanlar sayesinde doyuyor. insanlar, görev gibi köpekleri hayatta tutuyorlar. peki köpekler? köpekler insanlar için hiçbir şey yapmıyorlar mı? biz onlardan fayda sağlamıyor muyuz?

  köpekler için bir şeyler yapmaya çabalayanlar; yüksek sesle bağırarak, yoğun bir agresif tavır ile bir takım haklar elde etme çabasındaki küçük kalabalıklar değil sadece diye düşünüyorum. belgesel böyle bir algıyı da yansıtıyor.

  kedi 'filminin hemen öncesinde izledim bu belgeseli. dolayısıyla iki filmi karşılaştırma fırsatım oldu. sokak hayvanlarına kameralarını çeviren bu 2 filmin bakış açıları birbirinden öyle farklı ki. her 2 filmde izlemeye değer. ama kedi filminin yeri bambaşka. trailer