1. birinci dünya savaşı sonrasında anadolu'nun yunan, ingiliz, fransız, italyan ve ermeni birliklerince işgaline başlanması ve katliamlar yapılması üzerine direnişe başlayan gönüllü kuvvetlerdir.

  işgallere karşı basın yolu ile verilen tepkiler devam ederken milli mücadelenin silahlı olarak başlamasıdır kuva-yi milliye.

  dönemin şartlarını ve kuvâ-yi milliye'yi gayet açık bir şekilde anlatan "bir millet uyanıyor" filminin izlenmesini tavsiye ederim.
  (bkz: bir millet uyanıyor - ertem eğilmez)
 2. türk milleti'nin, mütareke yıllarında işgale uğrayan ana vatanını müdafaa mecburiyetinin bir sonucu olarak, milli bir refleksle ortaya çıkan, düzensiz, milis kuvvetlerden müteşekkil vatanperver neferlerinin tamamına verilen ad, milli kuvvet(ler). kahpe emperyal işgali yavaşlatmış, düzenli ordunun kurulmasının önünü açmış, bazı yerlerde işgali engellemiş ve anadolu'nun namusunu elverdiği ölçüde namahremden canı pahasına sakınmıştır. her biri birer kahramandır ve her biri türk vatanperverliğinin çelikleşmiş birer ifadesidir. aziz ruhları önünde saygı ve minnetle eğiliyorum.
 3. benden duymuş olmayın ama uzun boylu bir adamın öso ile eşdeğer tuttuğu ulusal milis gücü.

  ne diyeyim, sonu benzemez inş.
 4. esasen ittihatçıların yer altı direniş hareketi. dünya savaşı sırasında, 1916'dan itibaren ittihatçılar savaş sonunda böyle bir direniş hareketinin gerekli olabileceğini öngörerek mühimmat depolamaya/gizlemeye/gömmeye başladılar. kuvayı milliye'nin esas ivme kazanması savaş sonrası baris görüşmeleri esnasındadır. bu görüşmelerde ermeni kıyımı sırasında ve sonrasında el konulan ermeni mallarının geri verilmesi ve iştirakçilerin cezalandırılması meselesi gittikçe sesli dile getirilen bir gündem konusu haline geldikçe, direniş hareketi bu işlerde parmağı olanlarca, pek tabi ki çoğunlukla ittihatçılar tarafından hızlandırılmıştır. kuvayı milliye çeşitli milliyetlerden (türk, kürt, çerkes) savaşçılar içerir - ancak ortak özellikleri müslümanlıktır ve ermeni kıyımının ortak faili olmalarıdır. halide edip, omer seyfettin gibi isimler, memleketin çeşitli yerlerinde ajitasyon faaliyetleri yürütürler. kısaca, ermeni kıyımına ilişkin talepler ve suçlamalar kuvayı milliyenin oluşmasında çok önemli bir rol oynar.

  not: milliyetçi arkadaşların kendi tarihlerini öğrenmelerine ufak bir katkı.