lahana sarması - youreads

  1. nasıl bir şeydir bu yahu. babamın bakıcısı bugün bir lahana sarmış. bak iki tane yedim nirvanaya ulaştım. ağzımın bir tarafında fıstık patlıyor öbür yanda kuş üzümü.

    beyaz lahana bu arada.
    zahle
  2. söz konusu kara lahana sarması ise, bir kaç çeşidi ile damak tadıma hitap ediyor. bana göre ise bunun patatesli olanının çok başka yeri var gönlümde. patates haşlanır, içine mısır unu, kinzi (kişniş), ceviz, baharatlar ilave edilir ve kara lahana ile birleştirilir. bence bunu seven seviyor, sevmeyen zaten nefret ediyor. ama asıl numarası salçalı sosunda. belki de içindeki derin lezzetin sebebi bir parça sarımsak.
  3. geçen hafta sözlükte başlığını görmemden mütevvelit, bu hafta pazarda karalahana aradım. pazı ile arasında hangisini alayım diye bir ikilem yaşadıktan sonra karalahanadan yana hakkımı kullandım. karalahana karadeniz için hamsiden sonra akla gelen ilk besin kaynağı ancak ege'de de tüketimi yaygın. lahana'nın her türlüsü oldukça faydalı tek yapılması gereken sindirim için en uygun pişirme yöntemini seçmek. ister sarma, ister turşu. benim için beyaz lahana sarmadan ziyade turşu olarak kullanımını tercih ediyorum. sarma demek koyu renk yaprak demek, göze, mideye hitap da önemli.
  4. kara ise uzak durulması, beyaz ise saygıyla yenmesi gereken yemek.