life of pi - ang lee - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.62)
life of pi - ang lee
izleyiciye çok farklı bir deneyim yaratacak olan lıfe of pı, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. pi patel’in hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda kaplan richar parker ile başbaşa kalır. pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder.


 1. !---- spoiler ----!
  !---- spoiler ----!

  sırtlan - aşçı
  orangutan - anne
  zebra - budist
  kaplan - pi' nin idi
  medeni hayata kavuştuğu anda kaplan arkasına dahi bakmadan pi' yi terk eder.
  bunu da siz bulun
  !---- spoiler ----!
  !---- spoiler ----!
 2. vermek istediği mesajla george orwell'ın hayvan çiftliği'ne benzettiğim güzel filmdir
  dude
 3. hayal etmeden hayatta kalınmaz. o zaten yaşamak değildir.
 4. çok güzel bir film. sinemada izlerken hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum. pi nin her richer parker deyişi ayrı bir duyguyu taşır. grafikler, animasyon gayet başarılı. bir havuzda çekildiğini ve kaplanın hiç bir şekilde oyuncuya yaklaştırılmamış olduğunu pek tahmin edememiştim.fox tv sağolsun kaç haftadır yayınlıyor, kaç hafta daha yayınlayacak merakla bekliyorum.
 5. birden fazla dine aynı anda inanabilmenin mümkün olduğunu fakat neticede;
  sebebini açıklayamadığımız (kaplanla aynı filikada yaşamak) şeylerin tanrı tarafından yaratılmış mucizeler mi olduğu,
  yoksa sebebini açıklayamadığımız şeyleri tanrı gibi ilahi bir gücün mucizesi olarak gösterip tanrıyı bizim mi yarattığımız,
  soruları zihninizi fazlasıyla meşgul eder filmin sonunda.
 6. bu film, apaçık bir gerçekliği, olağanüstü estetik bir görsel kurgu ile kafamıza vurduğu için tüm oskarları hak etmektedir.

  !---- spoiler ----!

  tanrı var olsa ne olur. olmasa ne olur. bu film tanrı'nın varlığını da yokluğunu da kanıtlayan aşmış bir filmdir. diyaletik budur, ister hegel'ci olsun, ister marks'cı, her ikisi de öteki hikayeyi seçmek yolu ile aynı sonuca ulaşmaktadır. tanrı, o'nu görmek istediğin, inandığın yerde ve zamanda vardır, inanmadığın yerde yoktur. şahsım, bertolt brecht ve yılmaz güney ekolünden birisi olarak ikinci, aşçılı, denizcili asıl hikayeyi seçiyor! gerçek de bu kadar yalın değil midir zaten, ne kadar acıtsa da...

  !---- spoiler ----!

  bu film, aslında, varoluşu teolojik çerçevede açıklayan yaradılış efsanelerin de çökerten bir filmdir. şöyle netleştireyim.

  !---- spoiler ----!

  iki hikayeden birini tercih etmemiz isteniyor. hangi hikayeyi seçtiğimiz tanrı ya bakış açımızı şekillendirecek çünkü. film boyunca seyrettiğimiz birinci hikayeyi seçersek ki bu hikaye bize, tanrı bizim içimizdedir. tanrı bizim ona ihtiyacımız olan anda ve yerde vardır diyor. ikinci hikayeyi seçenler için sonuç çok açık: tanrı yoktur. filmin esas sonucu: tanrı yoktur. birinci hikayeyi seçmiş olsak bile tanrı yoktur. çünkü,birinci hikayeyi seçenler için tanrı nın var olabileceği yegane yer onu var ettiğimiz yer olan kendi öznel inanç dünyamızdır. ama okyanusun ortasında hayatta kalmak için içindeki yaşama dürtüsünün yarratığı hayali kaplana öz anasını yedirten birisi için artık tanrı tüm varlığı ile hükmünü yitirmiştir.

  !---- spoiler ----!
 7. şahsen üzerine çok fazla yorum yapamayacağım, izlediğimde aklımı başımdan almış olan, richard parker sanki yanıbaşımdaymış da mücadeleyi ben veriyormuşum hissini bana yaşatan film. kamera arkalarını gördükten sonra bile bu filme olan aşkım değişmedi valla.
 8. deniz fobisi olan bana en derin korkularımı yaşatmış filmdir . okyanusun ortasındaki yalnızlık hissini yaşatması çok güzel olmuş. sonunda ikilemde bırakmış ve seçimi seyircinin yapmasını istemiştir.
 9. görsel efektler dalında nirvanaya çöreklenmiş bir başyapıt. bu konuda üzerine film tanımıyorum. bakın efenim bu da hint filmidir. ayrıca oynama falan yok. tamamen yaşam mücadelesini konu alıyor.
 10. kesinlikle izlenmesi gereken, 3d'nin nimetlerinden en iyi faydalanan filmdir benim için.

  izleyeli çok oldu ama ana konu tanrının varlığı yada yokluğu üzerine değildi sanki.