loin des hommes - david oelhoffen - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
loin des hommes - david oelhoffen
1950'li yılların cezayir'inde fransız işgâline karşı halk direnişi resmiyet kazanmasa da artık iyiden iyiye varlığını hissettirmeye başlamıştır. daru (viggo mortensen) ufak bir köyde öğretmendir. cezayir'de doğmuştur, fakat ispanyol asıllı olduğu için hem etnik cezayirliler hem de fransız koloniciler tarafından bir "yabancı" olarak görülmektedir. bir gün daru'ya, muhammed (reda kateb) adlı bir zanlı teslim edilir ve onu garnizona kadar götürmesi emri verilir. birbirinden çok farklı karakterdeki bu iki adam, atlas dağları'ndaki zorlu yolculukları boyunca tahmin edemedikleri birçok olayla yüz yüze gelecektir.

albert camus'un "misafir" adlı kısa öyküsünden uyarlanan film, western estetiğinden güç alan bir anlatı sunuyor.
  1. (türkçe bkz: insanlıktan uzakta)

    albert camus'nün l'hôte adlı kısa hikâyesinden sinemaya uyarlanan 2014 yılı fransız yapımı filmdir. yönetmenliğini david oelhoffen'in yaptığı filmin başrollerinde ise viggo mortensen ve reda katib yer alıyor.

    xx. yüzyılın büyük fransız düşünürü albert camus'nün 1950'lerde sömürgeye karşı bağımsızlık mücadelesi verilen cezayir'de geçen öyküsüne verdiği "hôte" ismi, fransızcada hem misafirperverlik gösteren, hem de konuk olarak hoş karşılanan, kendisine misafirperverlik gösterilen kimse anlamını verir. fransız lisanında "otel" anlamına gelen "hôtel" sözcüğü de buradan gelir. işte bu öyküsünde camus, bizlere bir hoş karşılayan yerli ve hoş karşılanan yabancı ilişkisini anlatılır.