1. dogu akdenize kiyisi olan bir ortadogu ulkesidir. gorup gezdigimde ilk cumlem "ziplenmis turkiye" olmustu bu ulke icin.
  baskenti beyrut tipki istanbul gibi modern, gosterisli, sosyal ve hatta insan ve kultur dokusunun cok batili oldugu bir kultur ve eglence merkezidir. benim cahilligim olabilir ama hayatimda ilk defa after 6 club diye birseyi orada gormustum. arapca ve fransizca aktif kullanilan diller. beyrutta tum tabelalar latin alfabesi, arapca bile olsa. dogusuna- guneydogusuna dogru gitmeye basladiginizda ise gercekten de turkiyede dogu ve guneydoguya gittiginizde sahit olacaginiz degisime sahit oluyorsunuz. oncelikle gittginiz her km'de latin alfabesinden arap alfabesine gecis hizi, sokakta gordugunuz kapali carsafli kadin sayisi artiyor hatta toplamda sokakta gordugunuz kadin sayisi azaliyor ve sakalli adam sayisi artiyordu. evlerin bakimsizlasmasi ve estetikten uzak tasarimlar adeta baska bir ulkeye geldiginizi soyluyor. ( buna ragmen ben guvensiz hissetmemistim orada bunu da belirtmeliyim.)
  bir tarafina gidiyorsunuz deniz kenari, masa kuruluyor arak esliginde cesitli akdeniz otlarindan yapilma leziz mezeler ve ama ayni zamanda dogu mutfagimizin da lezzeti..
 2. kadınlarının gözlerine bayılıyorum.
 3. görmek istediğim ülkelerin başında geliyor. adana'dan direkt uçuşlar vardı bir ara, halen var mı bilmiyorum. süper bir mutfağa sahip ve anadolu mutfağının özeti gibidir.

  -ege, akdeniz (zeytinyağı, otlar, balık),
  -güneydoğu anadolu (acı, bulgur, kebap)

  her iki grubu da içinde barındırdığı gibi üstüne kırmızı şarap ve türevlerine de sırt çevirmez mezeleri ve baharatları ile leziz bir mutfaktır.