1. tdk görgüsüz, kaba, anlayışsız, terbiyesiz ve uyumsuz kimse şeklinde özetlemiş. genişletilebilir. kelimenin isim babası ise nuri kurtcebe, evet gırgır efsanesi.

  nedir bu maganda?

  "72’de askere gittim, sivas temeltepe... herkes eğitimden kaçıyor, ben asker çocuğuyum, eğitime çıkayım dedim, ölürsün dediler, dışarısı eksi 45 derece... ne yapacağız? tesadüfen arkadaşıma rastladım, şarkıcı neco... tiyatrocu ismail incekara da orada, erkin koray ’ın bas gitaristi aydın buray şencan da orada... 30’uncu piyade alayı şov grubu diye bir grup yaptık. nöbetçi subayların gece canı sıkılıyor, bizi çağırıyorlar, biz de eğlendiriyoruz filan.

  o yıllarda sinemaya giderdin, filmden önce walt disney’in miki’leri oynardı... film bahane, herkes o 5 dakkalık miki’leri izlemeye giderdi aslında... anadolu’da gördüm ki, ’i’ diyeceklerine ’ı’ diyorlar, ’miki’ diyeceklerine, ’mıkı’ diyorlar... baktık ki, komedyen diyemiyor, karikatürist diyemiyor, şov grubu diyemiyor, bize ’mıkı’ demeye başladılar. bizim grup oldu mu sana, mıkı... canı sıkılan nöbetçi subayı haber gönderiyor, mıkılar gelsin... e dışarsı buz, içerde hem yemek var, hem sıcak... mıkı olalım anasını satayım, kurtulalım dedik...

  mıkı aşağı, mıkı yukarı, ben bu mıkıları kafamda çoğaltmaya başladım... önce mıkık çıktı! cahilin küçüğü... çarşı izninde görüyorum ki, adam pijamayla geziyor... mıkık’ın büyüğü... o oldu makak! tedavisi mümkün olmayanlar da, mokok!

  adam sokağa tükürüyor, vay hayvan vay desen, seni ikiye böler... vay mokok vay dediğinde, çıt yok, herhalde bana paye verdi diye düşünüyor... yürürken omuzuna çarpıyor, dönüp bakmıyor bile, vay ayı vay desen, kafanı kırar, vay makak vay dediğinde, sesini çıkarmıyor!

  yani bu işin kökeni, asker ocağıdır... askerden getirdim ben onları!

  istanbul’a döndüm, gırgır’da gaddar davut’ta kullanmaya başladım... makaktı, mokoktu derken, baktım ki, istanbul’da onlardan çok var... büyük şehirde yaşayanı, oldu sana, maganda!"

  kaynak: yılmaz özdil, hürriyet gazetesi, 4 mart 2009.

  eksik kalmasın: (bkz: entel maganda - ahmet kaya)
  mesut
 2. 90'larda çocuk olanların dil'ine maganda kelimesini grup vitamin sokmuştur. bol vitamin albümü türkiye'de en çok satan albümlerden biriydi. şarkılarında maganda'lara illaki bir atıfta bulunurdular. geğirme ve tükürme sesleri eşliğinde dokundur, elle şarkısı halen tebessüm yaratır. bir de maganda şarkısı vardı;
  sözleri;

  magandalık ırsi mi
  karılar benden tırsi mi