1. mühendisliğin atası. dışında kaldığı disiplin yok gibidir. kolunuzdaki saatten havadaki uçağa kadar herşey makina mühendisliği ile ilişkilidir.*ayrıca dört temel mühendislik dalından biridir.

  diğerleri:

  (bkz: elektrik mühendisliği)
  (bkz: inşaat mühendisliği)
  (bkz: kimya mühendisliği)

  hangisi üstün polemiğine girmeyiniz, girenleri uyarınız.
 2. özel duygular beslediğim bölüm.

  lanet olsun dostum, insanın psikolojisini bozuyor gördüğüm kadarıyla.
 3. hemen hemen en geniş çalışma alanı yelpazesine sahip olmasına rağmen türkiye şartlarında mezunlarının işsizlik oranı en yüksek mühendislik bölümlerinden biridir. sevmeden, fedakarlık etmeden okuması ve çalışması zordur. yaratıcı ve analitik düşünebilen insanların meslekten bir şeyler alırken mesleğe de bir şeyler katma imkanı daha fazladır. genelde mezunları duygusallıktan arınmaya ve mekanik düşünmeye meyillidir. sosyal hayatlarında karşılarına çıkan bir problemi mühendislik problemi gibi modellemeye kalkışanlarıyla karşılaşabilirsiniz. bölümün ders yoğunluğunun arasında kendini mesleki olarak geliştirirken sosyal ve kültürel gelişimini aksatmamak zordur. istanbul teknik üniversitesi'nde bu bölümü okuyacaksanız gençliğinizden bir şeyleri alıp götürebilir. hayatınızla mesleğiniz arasındaki zaman dağılımını doğru yapmanız gerektiğini, ders yoğunluğu sebebiyle bu bölümü henüz okurken öğrenebilirsiniz. bütün bunların yanında yeni bir şeyler ortaya koymanın üretmenin hazzına en çok varabileceğiniz bölümlerden birisidir. benim mesleğim, hayatımı şekillendirecek kelimelerden ikisidir.
 4. makine midir makina mıdır bilemem de artık mühendislikler de iş kapısı olamıyor...
 5. severek okumadığım halde üç ay sonra üçüncülükle bitireceğim bölüm.diğer arkadaşların bahsettiği gibi çalışma alanı nerdeyse sonsuz fakat ben ne yapacağımı bilmiyorum.insan ancak sevdiği şeyde başarılı oluyor genşler.bölümümün bana kattığı tek artı ingilizce oldu.makinalarla alakanız yoksa, merak etmiyorsanız eğer, sakın okumayın.kız meselesini zaten söylemiyorum.

  "siktir git şurdan alyanı getir"
  -usta
  omega
 6. şimdi ben bölümden yandala başladım. amma velakin gitmiyor dostlar yapamıyorum, neden başladım onu da bilmiyorum. lan ben makine seven adamda değilim, sanırım çok çabuk gaza geliyorum. *

  ayrıca kız mevzusuna değinmiyorum bile. ulan ders çakışması var derse giremiyorum bölümde kız olmayınca not tutanda yok. *

  başlığın makine mühendisliği başlığına taşınması dileğiyle.
 7. üstüne yüksek lisans yapmanın hiçbir işe yaramadığı gerçek olan bölüm.
  mert
 8. italyanca'da macchina, latince'de machina, ingilizce ve fransızca'da machine olmasından mütevellit 2-2 berabere kalan kelimenin mühendisliğidir.
 9. itü, ödtü gibi önde gelen üniversitelerde adı makine olan mühendisliktir.
  okurken sınıfta kız yok ama ilerde yapacağım ben ortamı dersiniz.
  asgari ücretle çalışıp heder olursunuz.
  makine ya da makina adı farketmeksizin pişmanlıktır!