martin waldsemüller - youreads

  1. amerika'yı amerika yapan kişi.

    efenim biliyorsunuz, amerika kıtasına ilk ayak basan avrupalı leif ericson'dur. bu çılgın viking 1000 yılında oralara gider öğrenir, ondan sonra da vikingler ara ara seferler düzenler. daha sonra 1492 yılında christoper colombus bu kıtaya varır ve avrupalılar yeni dünya'ya yerleşmeye başlarlar. fakat bu kişiler gittikleri yerin yeni bir kıta olduğunu, farklı bir medeniyet olduğunu anlamadan ölüp giderler. bunun keyfini sürmeyi bırakın, bir "hi" bile demezler. peki ya ne oldu da, amerika kıtası peyda oldu? işte hepsi bu alman'ın başının altından çıktı.

    amerigo vespucci adında bir seyyah var o dönem. ayrıca tüccar, coğrafya ve denizcilik bilgisi de var. italyan, floransalı. colombus'tan sonra keşifler artışa geçiyor. ispanyol ve portekiz seferlerinin biri bitmeden öteki başlıyor. vespucci bir dönem ispanyollar ile bir dönem de portekizlilerle takılıyor. 1503'te şimdinin brezilya'sı olan bölgeye portekiz adına sefere çıkıyor. epey bir süre orada kalıyor. orada iken dört mektup yazıyor. bunların iki tanesinin ona ait olduğuna şüphe yok ama diğer iki tanesine şüphe ile bakılıyor zira o mektuplerın birinde vespucci ana kıtaya 1497'de yani colombus'tan önce ulaştığını yazıyor. tabi bu durum kronolojik olarak sıkıntılı, o nedenle de mektubun sahte olma durumu var. veya vespucci bilerek böyle bir yalan ortaya attı. günahı boynuna.

    1497'teki şaibeli seferi anlatan mektup vespucci'nin eski okul arkadaşı ve lorraine (fransa) dükü 2. rené'e de gidiyor. bu dük ayrıca saint die akademisinin kurucusu. vespucci'nin mektubu 1507'de bu akademi tarafından basılııyor. içerisinde martin waldsemüller'in de bulunduğu akademi hocaları, tam da o dönem batlamyus'un meşhur "coğrafya" eserine yeni keşifleri ekleyerek güncelleme yapmaya çalışıyorlar. işte bu yeni güncellenen eserin giriş bölümünü waldsemüller yazıyor ve vespucci'den dolayı yeni keşfedilen bu yere "amerika" isminin verilmesini öneriyor. yazılan eser popülerleştikçe "amerika" ismi kabul görmeye başlıyor.

    işte böyle. işin içinde hile hurda olsa da, bu arkadaş amerika'yı amerika yapan kişidir.