• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar erol kaya
mustafa kemal atatürk ün ilk gazetesi minber - erol kaya
minber gazetesi, osmanlı devleti için adeta sonun başlangıcı olan mondros mütarekesinden hemen sonra,1 teşrin-i sani (kasım) 1918 tarihinde yayınlanmaya başladı. toplam 51sayı olarak yayınlanan gazete, 21 kanun-ı evvel (aralık) 1918 tarihinde son sayısını çıkardıktan sonra türk basın tarihindeki yerini aldı.

kısa süren yayın hayatına rağmen minber gazetesi, basın tarihimizde önemli bir yere sahiptir. minber gazetesini, döneminde yayınlanan diğer gazetelerden ayıran en önemli özelliği, gazetenin ortakları arasında mustafa kemal paşanın da olmasıdır. ali fethi okyar ile birlikte çıkardıkları bu gazete, mustafa kemal paşanın, milli mücadele'yi başlatmak için anadoluya geçmeden önceki en önemli çalışmalarından birini teşkil ettiği gibi, kendisiyle yapılan ve gazetede yayınlanan görüşmeler vasıtasıyla mustafa kemal paşanın, mondros antlaşması sonrası fikirlerini öğrenmemiz açısından da dikkate alınması gereken bir yayın organıdır. ayrıca yine bu gazetede yer alan fikir yazılarında, ömrünü tamamlamış olan osmanlı devleti'nin aydınlarının, xx. yüzyılı ve bu yüzyılın insanlığa getirdiği değerleri yorumlayışını bulmakta mümkündür. bu aydın kadrosunun, türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşu ve şekillenmesinde oynadığı rol göz önüne alındığında, minber gazetesindeki fikri tartışmaların önemi daha iyi anlaşılacaktır.

-tanıtım yazısı’ndan-
  1. 1915 ermeni kıyımı ile cumhuriyetin kuruluşu arasındaki 8 sene kanımca tarihimizin en karanlık dönemlerinden biridir. bu dönemle ilgili ne okunsa kardır. bu kitap da dönemin propaganda faaliyetlerinin nasıl bir dille yürütüldüğüne dair güzel ayrıntılar içerir.