1. en saçma önyargıdır fakat ben bunu yapmadan duramıyorum.ama bu bir arkadaşıma karşı değilde benim için özel bir beyse ortaya çıkıyor.sonuçta değer veriyorsam demet akalın dinleyemez ya da ben öyle birine değer vermem gibi çok saçma gerçekten çok sacma.
 2. elektronik müzik icra edenleri öldürmeliyiz bence. hiç girmemişsiniz bu konuya ama ben gireyim. bi kere elektronik müzikçiler bizi hedonistlige ve basitlige yönlendiriyor. bu bize yakışmaz. salaş dans etmemizi istiyolar ki bu zaten başlı başına bir günah. swing, vals dışında dans etmememiz lazım. belki nefsimizi köreltmek için halay olabilir. en gerçek müzik bluesdur jazzdir. bunu anlamiyolar hic zaten. ama en satanik benim bak popcularada lafımı ediyorum dikkat edersiniz.
 3. bende kesinlikle var bu.
  hatta karakter analizi de yapabiliyorum.
  popcular ya müzik cahili ya da salak oluyorlar.
  ama günümüz popu bu dediğim. yoksa pop müzik tarihi rock'dan da eski. bütün janr boş değil yani.
  tabi zirvesi müziğin jazz, klasik müzik, progressive rock'tır.
  saymadığım alt janrlar da var tabi.
  ama şu da bir gerçek ki bu sanatsal diye tabir edilen müzikler her zaman gitmiyor. çünkü kafa yoruyor. şarkıyı takip etmek zor, eşlik edemezsin, ritme ayak uyduramazsın. bu yüzden sanıyorum ki arada bir basit müzik dinlemek de şart.
 4. sadece müzik değil, herkes bir başkasının sevdiği/sevmediği bir özellik üzerinden onun hakkında çıkarımlar yapacaktır ve bunlar genelde ön yargı değildir, gerçeklerdir.

  ön yargılarda var tabi aralarında. mesela günümüz türkçe pop dinleyenlere karşı zeka yoksunu gibi bir bakış var. evet bu çok büyük bir ön kabul lakin kişi bu ön kabulün yersiz olduğunu zaten tanışınca fark edecektir.

  müzik zevki kişinin adı üstünde bir zevkidir ve ortak zevkler / yönler bulunması birinin diğerine karşı sempati duymasına yol açacaktır elbette. o kişiyi diğer insanlardan farklı kılacaktır. bu direkt bir sıfat koymak değil ama, yani "akıllı, zeki vb." ya da "geri zekalı , salak " gibi değil. daha ziyade daha "sıcak" ve ya daha "soğuk" olarak nitelendirecektir karşıdakini.
 5. çoğunlukla ergenlerde bulunan önyargıdır. bırakalım rahat rahat nefret etsinler birbirlerinden bir yerden sonra tarz ayrımı kalmıyor, insan her tarzda kulağını okşayan bir şeyler bulabiliyor.
 6. arkadaşlar ne demek istediğimi anlamamış sanırım.
  pop dinleyen salaktan kasıt neden salak onu bir açıklayayım:
  1- bir insan klasik dinleyince einstein olmuyor zaten. burda vurgu yaptığım salaklık daha fazlası varken neden basitiyle yetindiği kişinin.
  2- müzik ruhun gıdası ise insanlar neden temcit pilavını sever?
  size söyleyeyim. müzikte "catchy" diye tabir edilen bir terim var. bu ne demek?
  hani bir şarkı dinliyorsunuz da "oğlum iyiymiş lan bu" diyorsunuz ya, hah işte o melodi catchy oluyor.
  kaldı ki müzik çok tartışılabilir bir şey. çok basit ama çok duygulu şarkılar var. sanatsal olarak çok bir şey ifade etmiyorlar ama insanlar seviyor. çünkü duyguyu veriyor. zaten pop müzik kötü dediğimizde size dinlediğiniz müziğin iğrenç olduğunu demiyoruz. size diyoruz ki çok klişe ve dinleyiciyi salak yerine koyacak kadar sığ bir parça bu. yani çok basit diyoruz yoksa pop zaten güzel. bu neye benziyor biliyor musunuz?
  siz bir sandviç yiyorsunuz ve biz de size gelip diyoruz ki "gel adana kebap var, onu yesene." siz de o yemeğin size ağır geldiğini belirtiyorsunuz. hah olay tam böyle işte.
  öbür türlü pop dinleyen insan zaten müzik hakkında ilgisi olmayan adamdır. araştırma yapmadan piyasa ne sunarsa onu dinler.
  neyse uzun uzun anlattırdınız.
  bir örnek daha vereyim de kafanızda belirginleşsin:
  şimdi siz (*:sıla) dinleyen adam ile (*:king crimson) dinleyen adamın müziğe bakışının aynı olmasını mı bekliyorsunuz?
  biri enstrümanları, davulları falan dinler; diğeri ise sıla'nın sesini. bir mi ikisi?
  ya da (*:shine on you crazy diamond)'a şarkı dedikten sonra utanmadan (*:justin bieber)'in sorry'sine de mi şarkı diyeceksiniz?
  tanım: olması gereken önyargı.
 7. belit
 8. rap hariç her türlü müziği dinlerim.. ruh halime göre değişir dinlediğim müzik.
  bazılarını özellikle çok severim; yerel müzikler gibi!

  rap dinleyene de "neden dinliyorsun kardeşim?" demem. o da onun seçimidir.
  onu da öyle severim.
  ne yapayım?
  müzik zevki yüzünden hayatımdan mı çıkartayım????

  "iyi insansın sevdim seni ama dinlediğin müzik biraz şey.. ıımm.. olmaz ya.. haydi hoşçakal" :s :s
  böyle saçma şey mi olur??


  lüzumsuz ön yargıdır nazarımda böyle şeyler.
  derdim kimseye laf sokuşturmak değil!
  ön yargılı olan da bu problemi ile yaşasın, ona da bir sözüm yok!
  ben her tür müzik dinlemeye devam ederim.

  artı her bir halt yüzünden ayrışmışız zaten ülkenin içinde..
  herkes bir taraf seçip kendine, dışında kalan hiç kimseyi sevemiyor.
  bir müzik kaldıydı içine edilmeyen, he gelin orada da bizim gibiler ve diğerleri diye ayrışalım.
  hep birlikte nasıl sevgisiz bir toplum oluştururuz diye çaba sarf edelim arkadaşlar.
  şahane!
  sonra bu ülke neden bu halde diye ağlamayın ama bir zahmet!

  çok şeye değil biraz hoşgörü, çokça sevgiye ihtiyacımız var..
  isteyen istediğini düşünsün, aynı şeyi ömrün sonuna kadar söyleyeceğim!
  dünyayı sevgi kurtaracak!
 9. bu mantığa sahip kişilerin form doldurtmadan önce kimseyle arkadaş olmaması gerektiğini düşündüğüm ön yargı. çünkü müzik zevkiyle kişiyi yargılayan, kitap, sinema gibi konulardaki zevkiyle de yargılayıp "salak" diye damgalar, zira onlara göre hepsinin daha iyi türü vardır. (bkz: sahi klonlama ne zaman yapılabilecek :p)
  insanlarla iletişimleri bu zevklerin paydası üzerine kurulu bir sığlıkta olup, karşısındakinin ne hissettiğini/hissettirdiğini, ne yaptığını, nasıl biri olduğunu ön planda tutmayan/önemsemeyen insanlardan uzak durmak lazım bence.