• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
nosferatu, eine symphonie des grauens - f.w. murnau
1922 alman yapımı, sessiz korku film klasiği. yönetmenliğini f. w. murnau'nun yaptığı filmde orlok (nosferatu) rolünü max schreck oynamıştır. murnau stoker ailesinden dracula'nın film haklarını alamayınca isim ve mekan değiştirerek çekmiştir.


 1. sessiz sinemanın en önemli filmlerinden biri ve vampir filmlerinin atasıdır.
 2. modern zamanların komedi filmi değil, hala daha korkutabilen filmdir.
 3. 1922 yapımı henrik galeen in yazdığı f.w. murnau nun yönettiği max schreck in başrolde oynadığı film. prana film tarafından yapılmış ve bram stoker'ın 1897 tarihli dracula romanının izinsiz ve resmi olmayan bir uyarlamasıdır. kont drakula'nın kont orlok olarak yeniden adlandırılması da dahil olmak üzere, romandan çeşitli isimler ve diğer ayrıntılar değiştirilmiş. telif hakkı ihlali suçlamalarından kaçınmak amacıyla böyle yapmışlar. stoker o tarihte hayatta olmadığında eşi florence balcombe, friedrich wilhelm murnau'dan nosferatu diye isimsiz bir mektup almış. berlin hayvanat bahçesindeki mermer bahçe'de gerçekleşmiş. orkestra eşliğinde tamamlanmış, gösterişli bir sinema etkinliğinin programını içeriyordu. film, el ilanında "bram stoker'ın dracula'sından serbestçe uyarlanmış" olarak tanımlanmış. o dönem maddi açıdan zorluklar çeken balcombe sadece maddi tazminatı istemekle kalmamış, filmin negatif ve tüm baskılarının da derhal imha edilmesini istemiş. davanın çözülmesi biraz zaman almış; prana film uyarlama için ödeme yapmaktan kaçınmak için iflasını ilan etmiş. bu yüzden stüdyonun tek prodüksiyonu bu film.

  sonunda, temmuz 1925'te, filmin negatiflerinin ve tüm baskılarının imha edilmek üzere kendisine teslim edilmesi gerektiğini belirten nihai kararla davayı kazanmış. bu karara rağmen, filmin baskıları 1920'lerin sonlarında yavaş yavaş yeniden ortaya çıkmaya başlamış ve ilk amerikan gösterimleri 1929'da new york ve detroit'te gerçekleşmiş. iyi ki böyle olmuş çünkü sinema tarihinin en iyi filmlerindendir. sinemada da diğer sanatlarda ve her şeyde olduğu gibi iyi bir şey, yeni iyi şeylere yol açar. kendisinden sonra gelen iyi vampir filmlerinin hepsini etkilemiştir. filmde orlok un evi almanya'nın lübeck-holstentor yanındaki trave nehri üzerinde altı tarihi tuğla binalar. ayrıca güneş ışığına maruz kalmaktan ölen bir vampiri gösteren ilk filmmiş. drakula gibi önceki vampir romanları, onların güneş ışığından rahatsız olduklarını göstermiş, ancak hayati tehlike oluşturacak kadar değil. nosferatu bir dehşet senfonisi mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri.

  kaynak wikipedia

  1931 de tod browning in yönettiği, bela lugosi nin oynadığı dracula romanın ilk resmi uyarlaması.

  1977 blue öyster cult'un specters albümünde yer alan "nosferatu" şarkısı doğrudan filmi konu alıyor.

  1979 yılında filmi werner herzog tekrar çekti klaus kinski oynadı (nosferatu phantom der nacht). filmde kendisine bruno ganz, isabelle adjani ve roland topor eşlik etti.

  1981 tarihli queen ve david bowie'nin single'ı under pressure müzik videosu, nosferatu'dan görüntüleri içeriyor.

  1992 yapımı francis ford coppola nın yönettiği zamanında parliament pazar gecesi sineması'nda izlediğim gotik korku filmi ilk izlediğimdir. senaryoyu james v. hart yazmış. gary oldman'ın karizması tavan yapmış ve her zamanki gibi harika oynamıştır. diğer oyunculardan bazıları: anthony hopkins, keanu reeves, winona ryder, tom waits, monica bellucci. tüm müzikler wojciech kilar tarafından bestelenmiş. love song for a vampire (annie lennox) hariç. film en iyi kostüm tasarımı, en iyi ses kurgusu ve en iyi makyaj dallarında oscar aldı. "film, oscar kazanan tek drakula uyarlaması olduğu için vampir korku sinemasında da bir dönüm noktası oldu."

  2000 yılında başlıktaki filmin çekim süreciyle ilgili kurgu tarih filmi e. elias merhige yönetti. willem dafoe mükemmel oynamış ve en iyi yardımcı oyuncu dalında oscara aday olmuş ki en iyi aktör dalında yapıp vermelilermiş (shadow of the vampire). kendisine bu filmde john malkovich, catherine mccormack ve udo kier eşlik etti.

  2015 yapımı me and earl and the dying girl filminde, nosferatu'ya bir saygı duruşu niteliğindeki 'nose ferret 2' başlıklı bir dizi ev filmi çekiyorlar.

  bu filmler içinde cappola'nın yaptığını çocukken izlediğimde diğerlerini bilmiyordum. diğerlerinin hepsini nosferatu dan sonra izledim ve görür görmez hemen anladım doğal olarak. hepsi iyi.