1. ben okul hayatımda güzel bir sınıf, zevkli bir okul binası,
  iç açıcı bir bahçe görmedim. kirden kararmış, dayanan
  dirseklerle cilalanmış eski sıralar; sıraların üstüne, geçen
  yılların süleymanları, necdetleri, aykutları, zaman geçtikçe öztürkçeleşen isimlerini, adlarını çakıyla kazımışlar. duvarlarda,
  her yeni müdürün yeni zevksizliğini gösteren renkli
  badanalar üstüste: son müdür behçet beyin sidik sarısı badanasının
  altında yer yer eski müdür muhterem beyin türbe
  yeşili ve merhum sami beyin çingene pembesi renkleri
  sırıtıyor. kara tahtanın karalığı, sözde kalmış. öğretmen
  kürsüsünün ön tahtasında, kadın öğretmenlerin bacaklarına,
  kalem düşürmek bahanesiyle bakabilmek için açılmış
  koca birdelik. perdesiz büyük pencereler, yaldız boyası dökülmüş
  bir soba, kirli ellerimizden leke olmasın diye tokmağının
  çevresi siyaha boyanmış kül rengi kapı ve hepsinin
  varlığını ve neden öyle var olduğunu açıklayan beylik cümle:
  bu fakir millet bu kadarını verebiliyor. diyerek tanımlamış oğuz atay tutunamayanlarda.
 2. Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'ne yapilan degisiklik ile abdesthane ve mescid zorunlulugu getirilen ogrenim yuvalaridir(!).

  Ilgili madde;

  ç) Her kurumda yeteri kadar müdür yardımcısı odası, idari oda, abdesthane, doğal aydınlatmalı uygun mekânda kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere mescit, mutfak/ yemekhane /kantin/ kafeterya, teshin/ısı merkezi, su deposu, sistem odası, ilgili mevzuatına göre sığınak, depo/araç-gereç odası/arşiv odası, kurumun türüne göre yeterli sayıda tuvalet ve lavabo, ayrıca pansiyonlar hariç her kurumda müdür odası bulunması,

  tam metin icin

  Tanimda egitim yuvasi dedim ama yavas yavas okullarin kuran kursuna doneceginden suphem yok. yeni duzenlemede engelliler ile ilgili fazla bir madde yok. sadece ilgili yonetmelige uygun olmali denilmis. yani binalarimizin yetersizligi devam edecek. lavabo ve tuvaletler engelli bireylere uygun olmayacak, bahcelerde oyun alanlari yada agac zorunlulugu olmayacak ama otoparka uygun olacak, mescid, sadirvan olacak...

  okul kavrami degisiyor, degistiriliyor keske zihniyet degisikligini ailelere biraksak. dindar nesil yetistirecegiz diye herseyin icine edilmez. yazik cok yazik.
 3. içindeyken dışarısını, ilişiğin kesilince de içini özlersin.yani şimdi öğrencilik meslek olsa tereddütsüz seçerdim ben ne yani en büyük derdin ? sınav.ama şimdi öylemi yok iş ara ama bulama, bir taraftan beyaz eşyanı al falan da filan.okul güzel, öğrencilik güzel.değerini içindeyken bilmek lazım..dı.
 4. her ne kadar hayat en hakiki okul olsa da, dört duvar arasında olanı da özlenendir. sonrasında omuzlara yüklenen sorumluluktan hoşnut olan yoktur sanırım?
 5. alfabede okul kelimesinin her harfinden sonraki gelen harfleri o harfin yerine koyunca ortaya ölüm kelimesi çıkıyor çok ilginç.

  o>ö
  k> l
  u>ü
  l> m