opencv - youreads 1. açık kaynak bilgisayarlı görü ve görüntü işleme kütüphanesi. bu yorum girilirken opencv 3.1 versiyonu çıktı. windows, linux/mac, android ve ios için sürümleri de mevcut.

  açık kaynak destek için : github
  daha fazla bilgi : opencv
 2. internette zibilyon tane kaynağı bulunan, hakkında pek çok kitap yazılmış olan c++ kütüphanesi.

  öğrenmek için yapılan en temel uygulama yoldaki şeritlerin belirlenmesi olabilir. günümüzde tır şoförlerinin uzun yoldan mütevellit yorgunluk ile seyir halindeyken uyuklaması durumu için geliştirilen bir sistem var ve emin olmamakla birlikte bunun opencv kullanılarak yapıldığını düşinüyorum. şoförün gözleri kapanıp şeridinden uzaklaştığını farkeden sistem direksiyonu ya titreterek ya da olması gereken şeride henüz fazla uzaklaşmadan yönlendirerek şoförü uyandırmayı hedefliyor.

  edit: sadece c++ değil java ve python için de yazılmıştır.
 3. python wrapperini kullanarak cok hizli bir bicimde goruntu isleme yapabilirsiniz. c++ ile ugrasmak istemeyenler python kutuphanesini kullaniyor. benim de tercihim ondan yana.
 4. aslen intel tarafından c dili ile geliştirilmeye başlanmıştır sonraları açık kaynak kodlu olmuştur. hatırlamadığım bir sürümünden itibaren kaynak kodu c++ ile kodlanmaya devam edilmiştir. eski sürümlerinde görüntü veri tipi olarak iplimage kullanılıyordu. daha sonra daha derli toplu kendi veri tipi olan mat kullanılır oldu.