• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.83)
otomatik portakal - anthony burgess
tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum......cockney dilinde (ingiliz argosu) bir deyiş vardır. "uqueer as as clockwork orange". bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. bir de tabii malezya'da "canlı" anlamına gelen "orang" sözcüğü var. kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da benim anlatmak istediğim duruma, pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm...-anthony burges-karabasan gibi bir gelecek atmosferi... geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler... sosyal kehanet? kara mizah? özgür iradenin irdelenişi?.. otomatik portakal bunların hepsidir. aynı zamanda hayranlık verici bir dilsel deneydir, çünkü burgess antikahramanı için yeni bir dil yaratır: yakın geleceğin argosu "nadsat"ı.... ve stanley kubrick'in muhteşem film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir...(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. klasik koşullanmanın edebi boyutudur.
  simta
 2. şu alıntıya bakılarak bile okunması gerekir.

  "bazılarımız mücadele etmeli. büyük özgürlük geleneklerini savunmak gerek. ben partizan değilim. rezalet gördüm mü düzeltmeye çalışırım. parti isimlerinin hiçbir anlamı yok. sadece özgürlük geleneği önemli. sıradan insanlar ondan vazgeçecektir, ah evet. daha sakin bir hayat uğruna özgürlüğü satacaklar. bu yüzden dürtüklenmeleri, dürtüklenmeleri gerekiyor.''
  abi
 3. son sayfasını da okuduktan sonra kapağı kapattığınızda uzun düşüncelere dalmanıza sebep olan kitaplar vardır. aslında kitabın pek bir numarası yok ama burgess'in anlatışı, diyaloglar...
  muhteşem bir kitaptır, favorimdir, okunması gereklidir.
 4. (bkz: eee, ne olacak şimdi ha?)
  sokaklarına kaos'un hakim olduğu bir gelecek tasviri.
  salt kötülük mü daha kötü yoksa insan tercihlerinin elinden alınması mı daha kötü bana sorgulattı.
  dev e
 5. burgess'in enfes distopyası . tek oturuşta hemen bitirdiğim ve tadı halen daha damağımda olan enfes eser . ''insan ancak iradesiyle ve tercihleriyle insandır.'' fikrini gözümüze sokan şaheser . ayrıca yönetmeni (bkz: stanley kubrick) olan filmi de kesinlikle izlenmelidir .
 6. ölmeden okunması gerektiğine inandığım kitaplardan birisidir. nefis bir dis-ütopya, nefis bir kurgu. sürükleyici ve büyüleyici bir etkisi vardır.

  not: kitap okuma alışkanlığı düşük olanlara tavsiye edilmemektedir.
 7. ilk 50 sayfasında biraz sıkan (hatta bu safhada "bu kitap sıkıyor lan, acaba gereksiz yere abartılan kitaplardan biri mi?" diye düşünerek büyük bir hata yaptığımı itiraf etmek istiyorum.) ama daha sonra muhteşem bir akıcılığa kavuşan kitap. psikolojiye biraz ilgisi olan insanlar çok daha fazla zevk alarak okuyacaklardır. aslında kitap hakkında uzun uzun yazılabilir ama okuyup görmek en güzeli olacaktır.

  --- spoiler ---

  "ama gençlik hayvanmış gibi olmaktır zaten sadece. hayır, sadece hayvanmış gibi olmak değil de, hani şu sokaklarda satıldığını gördüğünüz minik oyuncaklardan biri olmak gibidir, teneke ve üstünde kurma kolu olan ve gırr gırr diye kurunca gitmeye başlayan, yürüyen filan minik heriflerden biri olmak gibidir, ey kardeşlerim. dosdoğru gider, bir şeylere çarpar ve yaptıklarını elinde olmadan bilinçsizce yapar. genç olmak bu minik makinelerden biri olmak gibidir sevgili kardeşlerim."

  --- spoiler ---
 8. biterken insanın aklında kocaman bir soru işareti bırakan, insanı sorgulamaya sürükleyen özel kitaplardan.

  önce filmini izlediğimden mi bilmem konunun işlenişi açısından filmi daha çok beğendiğimi itiraf ediyorum. tabi hiçbir film, kitabı kadar insanı sorgulamaya yöneltemez bu açıdan kitabı da mutlaka okunmalı.
 9. kesinlikle okunması gereken kitaplardan.farklı bir bakış açısıyla sorgulamanızı sağlıyor.

  "bir kurban daha" dedi iç filan geçirerek.modern çağın bir kurbanı.

  aslına bakarsak hepimizde modern çağın birer kurbanı değil miyiz.
 10. bir an önce okumayı düşündüğüm kitap. ama filmi kadar çarpıcı olacağını sanmıyorum.