pembe domates - youreads

  1. bence en lezzetli sofralık domates çeşidi. bildiğimiz klasik kırmızı sofralık domatese göre tadı biraz daha ekşimsi, kokusu çok daha keskin, kabuğu ise çok çok ince. bu ince kabuğu nedeniyle de taşınması oldukça zor olduğundan ancak yetiştirilen yörelerdeki pazarlarda bulunabiliyor. en çok yetiştirildiği bölge de Çanakkale.

    marketlerde bir kaç yıldır pembe domates adıyla satılan domateslerin pembe domatesle pek ilgisi yok. bunlar tohumlarının yapısı ile oynanmış, daha dayanıklı hale getirilerek pazarlanmasının önü açılmış, tadı ve dokusu pembe domatesten bir hayli farklı ucubeler. gerçek pembe domatesin en büyük özelliği şekilsiz, yamru yumru hali ve pembeli yeşilli rengi.

    buraya kadar anlaştık, diyelim marketlerdeki etiketlere kanmadınız ama Çanakkale taraflarına da yolunuz bir türlü düşmedi... ama inatla pembe domates arıyorsunuz. işte onun için de yerli tohumları endüstriyel tarıma ve şirketlere karşı korumak için bir kaç yıl önce kurulmuş olan PDA'ya (pembe domates ağı)başvuracaksınız. o eller bi zahmet toprağa bulaşacak.
    mesut