• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
personal shopper - olivier assayas
filmde ikiz kardeşinin öldüğünü öğrenen genç bir kadının yaşadıklarıüzerine kurulu. kardeşi gibi medyum olarak aynı zamanda genç kadın kardeşinin ona da bir işaret göndermesini bekliyor.
 1. 69. Cannes film Festivalinde En iyi yönetmen ödülünü cristian mungiu ( bacalaureat) ile paylaşan 2016 yapımı film. Filmin en büyük kozu Kristen Stewart'ın başrolü olmasıdır. Cannes'da çok beğenilmesede ödülü almış olması şaşırtan bir durum olmuştur. Film Fransız fantastik korku türünün örneklerinden birisidir.
 2. yönetmenin olmamış filmini yeni bir türmüş yeni bir deneyimmiş gibi kakalamaya çalıştığı film. ben cannes'ı filan sallamam -ki ekşide de gördüm gündüz yuhalanıp akşam ayakta alkışlanmış bir filmmiş kendileri- aha da bitirdiğim anda filmin bana hissettirdiklerinin videolu açıklaması şu. haaah...çok güzel oldu....afferin sizeeee(!). ayrıca spoilerlı yorumum da aşağıda.

  !---- spoiler ----!

  ya arkadaş kristen'ın hatrı olmasa daha kötü gircem olaya ama kız güzel tutuyorum kendimi. sen yönetmen, sen bu filmin türüne ne karar verdin? bakıyoruz hemen. dram-gerilim-gizem. yahu bu türleri yakalayacağım diye birbirinden kopuk saçmasapan senaryolar yazmaya ne gerek vardı. dram istiyosan yakın zamanda kardeşini kaybetmiş shopper kızın başkası gibi olma dramını işleseydin. gerilim diyosan kızın kardeşinden işaret beklemesini işleseydin. gizem istiyosan cinayet kısımları ile gerseydin. hiçbirini adamakıllı yapmayıp hepsinden bir tutam alıp filmin sonunda aslında bu kız kendini arıyodu demek ne demek! resmen nereye çeksen oraya gidebilecek bir film. her konu bir köşesinden çekmiş ve bu sefer hiçbirine ait olamamış. film boyunca gerildik gerildik de sonunda hiçbir şey olmayınca tatmin olmuyorsun ki. abi bu ters köşe falan yapmak değil. biri bunu anlatsın şu yönetmenlere. sen film boyunca bizi yanıltacak şeyler göster filmin sonunda tamamen alakasız bir şey yap ve izleyiciden memnuniyet bekle. yok abi ben o ayaklara hiç gelemem. filmden bi bok anlamayıp da sırf sonu için ohaa ne güzel film diyenlerle de lütfen muhatap olmayalım.

  !---- spoiler ----!

  puanım sırf kristen hatrına 6.00
 3. Korku, gerilim, dram gibi farklı türlerin bir araya geldiği bir film. Yapmakta olduğu iş ve diğer insanlarla ilişkileri göz önüne alındığında yaşayan bir hayaleti anımsatan bir kadının, ölen kardeşinin hayaletinden beklediği bir işaret etrafında dolanıyor gözüküyor film. Esasen de bir kendini arama, kendini bulmaya çabalama hikayesi.

  türler arası geçişler çok keskin. bir anda sanki başka bir film izlemeye başlıyormuş hissi veriyor filmin orta yerinde. teknolojik ögeler gerilimi arttırmak için sıklıkla kullanılıyor. bu iki durum iyi mi kötü mü, sevdim mi sevmedim mi emin değilim.

  kristen stewart filmin büyük kısmında tek başına oynuyor, kötü bir iş çıkarmış dersem yalan olur.

  kendini izlettiriyor, ama nedense çok da üst düzey bir şey seyretmişim gibi hissettirmiyor film. benim puanım 7. trailer