• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
phoenix - christian petzold
nelly lenz, 2. dünya savaşı sonunda esir olduğu toplama kampından nihayet kurtulmuştur. özgürlüğüne kavuştuktan sonra da, aldığı kurşun yarası sonucu tamamen değişen yüzü için ciddi bir estetik operasyon geçirmek durumunda kalır. nelly, her şeyin savaştan öncesi gibi olduğunu düşünmek ister; ancak bu mümkün değildir. arkadaşları ve akrabaları onun öldüğünü düşünmektedir ve nelly'nin kamptaki günlerde kendisini ayakta tutan en önemli şey, çıktığı zaman kocasını yeniden görebilme umududur. neredeyse yerle bir olmuş berlin'de kocasının izini sürerken bir yandan da onunla ilgili korkunç bir dedikodu kulağına gelir: kocası johnny'nin nelly'i gönderilmesi için nazilere ihbar etmiş olması ihtimali.
alman sinemasının önde gelen isimlerinden christian petzold'un yazıp yönettiği filmin başrolünde, yönetmenin bir önceki filmi barbara'da da başrolde yer alan nina hoss bulunuyor.
 1. 2014 yapımı.
  phoenix anka kuşu manasına geliyor.
  psiko-drama türündeki bu film müthiş finaliyle hafızamda yereden filmlerden biri olacak.
 2. istanbul film festivali kapsamında izlemistim. şahsım adına sıkılmadım ama uyuyan arkadaşlarım vardı. filmin tek ve en iyi sahnesi de sonunda. bazı detaylari atlamışlar mesela kurguda. boşluklar var tahminlerinizle doldurmanız gereken.
  nesli