• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.63)
propaganda - sinan çetin
film; doğup büyüdüğü hisli hisar kasabasına, gümrük muhafaza müdürü olarak dönen mehdi ve çocukluk arkadaşı rahim'in ailelerinin kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile parçalanan hayatlarını anlatıyor. neredeyse yüzyıllardır birlikte yaşayan hisli hisarlıların altüst olan sosyal yaşamlarını, aşklarını, ticaretlerinin önünde duran dikenli telleri ve merkezi otoriteye karşı hayatlarını nasıl savunduklarını görüyor, 1948 de yaşanan bu trajikomik öykünün yarım asırdır çok fazla değişime uğramadığına tanık oluyorsunuz.
bu arada mehdi'nin oğlu adem ile rahim'in kızı filiz arasındaki tutkulu aşk, aralarından geçen sınır çizgisi nedeniyle iyice imkansızlaşır.
arkadaşlıkla, bürokrasi arasında çelişkinin anlatıldığı bir film.


 1. ülkemizin aşırı tuhaflıklarından birini anlatır. ara ara açıp izlemekte fayda var, nasılsa günümüzde de farklı bir şey olmuyor.

  !---- spoiler ----!

  mehdi'cigım
  ne kadar güzel bir gümrük muhafaza binası yaptın,
  ne kadar güzel sınır çizgisi çizdin,
  ne kadar güzel dikenli tel koydun...

  ve ne kadar güzel geçemeyeceğiz öyle mi?

  !---- spoiler ----!
 2. kemal sunal'ın yıllarca "şaban" rolleriyle nasıl da harcandığını bir kere daha hatırlatan filmdir.şaban filmlerine denk geldikçe izlerim ayrı mesele ama bu çok olması lazım mıydı düşündürüyor.kemal sunal'ın zaman zaman dram zaman zaman komediye kaçan hikayede yin ustalığını konuşturmuş.özellikle oğlunu vurduğu sahnedeki diyalog ve mimikleri efsanedir.
 3. sinan çetin'i sevmiyorum ama bu film gerçekten güzel ya. kemal sunal ve metin akpınar'ı bir arada izlemek. hayatında kurallara sıkı sıkıya bağlı bir adamın zincirlerini kırışı bunu yapanın kemal sunal oluşu. ali sunal'ın çok iyi bir kötü oluşu. çok çok güzel bir film bu aralar tvde verilse de insanlar biraz izlese. her şeye körü körüne bağlı olmaktan vazgeçsek.