proteknik foto - youreads  1. hayyam pasajının 2. katında bulunan ve hayyamda çoğunluğun oluşturduğu kötü imajla alakası olmayan güvenilir satıcı/teknik servis.

    şöyle ki geçen hafta ikinci el fotoğraf makinesi almak amacıyla hayyam pasajına gittim. önce internette isim yapmış dükkanlara girdim. bütçemi söyledim, ikinci el alacağım dedim. birkaç fiyat aldım ama öyle aman aman bir ilgi görmedim. 2. kata kadar çıktım aklımda daha once girdiğim dükkanlardaki makineler var. kıyıda köşede bir dükkan gördüm hafif kalabalık. çok müşterisi var buranın çok ilgilenemez diyip başka yere bakacaktım. yine de bir bakayım şöyle camdan dedim. bütçeme uyacak birkaç makine gördüm ve içeri girdim. dükkan küçük içeri kalabalık. sonradan öğrendim çoğu adamın arkadaşıymış. ama oranın da müdavimi. yani anladığım kadarıyla bir ekipman lazımsa yahut tamir lazımsa hep buraya gelen adamlar. içeri girer girmez selamlandım. aynı muhabbet tekrarlandı. 1100 lira bütçem var dedim. şöyle bir düşündü, ardından biraz daha çıkabilir misin dedi.hangi makine dedim. d90 ı gösterdi çok temiz makine dedi. 1200 lira. biraz konuştuk öğrenci olduğumu söyledim. en son 1150 yaparım dedi. bunun yanında çanta ve hafıza kartını da hediye verdi. uv filter alacaktım, açık varsa onu da hediye edelim dedi biraz aradı fakat bulamadı. başka dükkandan alıp getirdi. ara kablo yoktu, kendi ara kablosunu verdi "ben daha sonar alırım" diyerek. bir tane d90 türkçe kullanma klavuzu hediye etti. bir de temizleme için güderi parçası verildi. ayrıca dükkandaki misafirler de makine hakkında sık sık bilgiler ve tüyolar verdiler.

    aldım makineyi döndüm. tabi yeni geçmiş elime sürekli fotoğraf çekiyoruz filan. akşam fotoğraflara bakarken yakınlaştırıldığında 3-4 tane hot pikselle karşılaştım. haliyle korktum once acaba kazıklandım mı diye. adamın her hediyesini buna yormaya başladım ama bir yandan da iyi niyetli insanlara benziyorlar diyorum. ertesi gün pazar olduğunu akıl edemeyerek ilk iş hayyama gittim ve kapalı kapısıyla karşılaştım. yan tarafında bir dükkan gördüm açık. dedim oraya sorayım bunun çözümü var mı diye. girdim dedim böyle böyle oldu. " muharrem abi öyle sıradan bir adam değildir, bilerek vermemiştir." dedi. "kaç yılın ustası yarın getir halleder. için ferah olsun." dedi. bir manada da içime su serpti. ne de olsa okuyoruz internette hayyam kazığı yiyenleri. ama hala içimde bir şüphe var tabi. acaba değişim mi yapar tamir mi eder yoksa olabilecek bir şey mi der diye. ertesi gün tekrar gittim. yine güler yüzle merhaba dedi. dedim makine de böyle böyle bir problem var. baktı resimlere. "evet, ölü piksel var. diğeriyle değişelim." dedi ve ben doğru yerden alış veriş yaptığımı anladım. bir tane d90 daha çıkardı. inceledim biraz, öncekine göre artısı var eksisi yoktu. ardından bir çayını içtim ve döndüm. diyeceğim o ki esnaflığı unutmamış insanlara değer verin.